Józefów – niewielka miejscowość o wielkim potencjale turystycznym

Józefów – niewielka miejscowość o wielkim potencjale turystycznym

Józefów, położony w powiecie nowosolskim, jest malowniczym przysiółkiem. Chociaż na co dzień zamieszkuje go zaledwie kilkanaście osób, liczba ta znacząco wzrasta wraz z nadejściem sezonu letniego. Wtedy to miejsce przybywa nawet kilkuset odwiedzających. Zarówno miejscowi mieszkańcy, jak i letnicy z niecierpliwością oczekują remontu jedynego dojazdu do przysiółka. Zapowiedzieli strajk ostrzegawczy, co już teraz sygnalizują za pomocą banerów informacyjnych i flag.

Cisza i spokój panujące w Józefowie zachęcają do posiadania tu swojego domku, jednak nabyć taki jest prawdziwym wyzwaniem. Ceny działek są tutaj bowiem wyższe niż w sąsiednim Lubiatowie, a jeśli już ktoś decyduje się na sprzedaż, oczekuje za nią pokaźnej sumy. Stałymi mieszkańcami jest zaledwie kilka rodzin – około dziesięciu osób. Niemniej jednak, liczba domków letniskowych przekracza sto. Do każdego z nich przyjeżdża średnio czterech ludzi, a w sezonie letnim liczba ta może wynieść nawet tysiąc osób.

Jednak na wiosnę, brzeg Jeziora Sławskiego, ciągnącego się od Józefowa aż do Sławy, jest puste. Dzikie kaczki są tutaj jedynymi mieszkańcami. W pobliżu zadbanych domków nie ma prawie żadnych samochodów, a rolety w oknach są opuszczone. Sołtys rezyduje w sąsiedniej Jeziornej. Damian Kryjak, stały bywalec Józefowa, chwali sobie tutejszy klimat, piękno przyrody i zdrowotne właściwości powietrza, które zawiera tak dużo jodu jak nad morzem. Zaznacza jednak, że niekiedy konieczne są prace porządkowe wokół domu.

Damian wspomina także o interwencji przeciwko korzystaniu z quadów na terenie przysiółka, które płoszyły zwierzęta i powodowały hałas. Teraz problem ten nie występuje. Pan Tomasz, młody mężczyzna i miejscowy mieszkaniec Józefowa, potwierdza słowa Damiana. Ceni sobie czyste powietrze, jezioro oraz ciszę i spokój Józefowa. Po niemal dekadzie spędzonej w Anglii, postanowił wrócić do swojego rodzinnego przysiółka.