Nowe mieszkania komunalne powstaną w Nowej Soli?

Nowe mieszkania komunalne powstaną w Nowej Soli?

Tanie mieszkania komunalne zawsze są na wagę złota. Nie inaczej jest w Nowej Soli, gdzie władze właśnie zastanawiają się nad wybudowaniem setki takich mieszań. Jeżeli wszystko poszłoby zgodnie z planem pierwsze z nich byłyby oddane do użytku w 2024 roku. Jak miałaby wglądać inwestycja?

Rządowe pieniądze na mieszkania komunalne

W mieście do tej pory nie występowały mieszkania komunalne. W ofercie były tylko lokale socjalne, które nie przysługiwały każdej grupie mieszkańców. Obecnie pojawiła się opcja otrzymania rządowych pieniędzy na ten cel. Władze korzystają z tej okazji i właśnie kończą planować inwestycję. Fundusze mają pochodzić z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i wystarczyć na wybudowanie około 100 lokali.

Na ten moment jako prawdopodobną lokalizację wskazuje się osiedle Armii Krajowej. Mieszkania miałyby stanąć w miejscu, gdzie teraz znajdują się baraki. Są one opróżniane, co w najbliższej przyszłości dałoby miejsce pod tę inwestycję. W pierwszym etapie miałoby powstać około 40 lokali mieszkalnych.

W akcję włączyło się sześć gmin

Całość akcji koordynuje i inicjuje Zielona Góra, która jest również twórcą projektu oraz dokumentacji. W sumie do inicjatywy dołączyło sześć z ośmiu gmin Lubuskiego Trójmiasta. Gminy do inwestycji mają dokładać 15% kapitału. W przypadku Nowej Soli jest on już wpisany w kalendarz inwestycji.

Jeżeli wszystko się powiedzie pierwsze lokale zostaną oddane do użytku w 2024 roku. Taki obrót sprawy znacząco poprawiłby sytuację mieszkaniową w mieście. Obecnie na lokale czeka około 90 rodzin, które  mogłyby zyskać lokal, który odpowiadałby na ich potrzeby. Nie obciążałby on też znacząco budżetu rodzin, których w końcu nie stać na wzięcie kredytu.

\Włodarze miasta są zdeterminowani, aby doprowadzić swoje plany do końca. Podkreślają, że taka inwestycja jest niezwykle ważna z punktu widzenia wszystkich obywateli miasta. Podkreślają, że zostaną poczynione wszelkie kroki, aby miasto jak najszybciej zyskało nowe lokale.

Dodaj komentarz