Wilki w województwie lubuskim. Musimy mieć się na baczności!

Wilki w województwie lubuskim. Musimy mieć się na baczności!

Wilk to majestatyczne zwierzę, które nie ma lekko w świecie opanowanym przez człowieka. Wilcze stada od dziesięcioleci nie żyją w przyjaźni z człowiekiem, a wszystko przez gospodarstwa, do których wilki lubią się zakradać. Z roku na rok zwierzęta te stają się coraz odważniejsze, stanowiąc zagrożenie nie tyle dla ludzi, ile dla ich zwierząt domowych i hodowlanych.

Wilk nie taki straszny

O wilkach zrobiło się głośno od momentu apeli władz gmin na terenie województwa lubuskiego. Miłośnicy spacerów po lesie i właściciele gospodarstw licznie zgłaszają obecność wilczych stad, które bez skrępowania podchodzą nawet pod zabudowania. Władze zachęcają do zabezpieczania zwierząt domowych i unikania spacerów po terenach leśnych.

Informacje o obecności wilków w lubuskich lasach natychmiast odbiły się szerokim echem w mediach, gdzie obraz wilka jest iście diabelski. Tymczasem wilki to niezwykle mądre, wspaniałe zwierzęta, które szukają jedynie pożywienia. Tak się składa, że w trakcie zimy o jedzenie trudno. Zwierzęta nie są głupie i zawsze będą zmierzać tam, gdzie o jedzenie najłatwiej. Wilki nie zaatakują jednak człowieka, za wszelką cenę unikając spotkania z nim.

Zabezpieczenie posesji to nasz obowiązek

Jeśli znajdziesz się w lesie i zauważysz, że w pobliżu znajdują się wilki, po prostu daj głośno znać, że jesteś. Hałas odstraszy zwierzęta, które oddalą się niezauważone. Jeśli jednak zdarzy Ci się oko w oko stanąć z wilkiem, pamiętaj, by oddalić się od niego w określony sposób. Patrz na zwierzę, ale nie prosto w oczy. Nie panikuj, nie uciekaj w biegu, a zamiast tego spokojnie oddalaj się przodem do zwierzęcia, obserwując je. Wilk postąpi tak samo.

Jeśli trzymasz zwierzęta na terenie posesji, ochroń je przed wilkami. Odpowiednio wysoki płot i bezpieczne zagrody to podstawa. W okolicach lubuskich lasów nie poleca się również swobodnego wypuszczania psów i kotów, gdyż mogą stać się ofiarami wilków, które dla zwierząt nie będą tak łaskawe, jak dla ludzi.

Musimy zrozumieć, że zwierzęta, w tym wilki, są ważną częścią ekosystemu. Co więcej, one także muszą jeść. Dbajmy więc o środowisko i zabezpieczajmy własne posesje, a wilcze stada nie będą jadły z naszego inwentarza.

Dodaj komentarz