Rocznie w Polsce marnuje się 5 mln ton żywności!

Rocznie w Polsce marnuje się 5 mln ton żywności!

Polacy są świeżo po świętach Bożego Narodzenia i z wielu względów jest to dobry moment na podsumowanie naszego stosunku do żywności. Obfite święta to już polska tradycja, ale czy nie przyczyniamy się w ten sposób do zatrważającej skali marnowania żywności? Rocznie w naszym kraju marnuje się 5 mln ton żywności, z czego większość pochodzi z gospodarstw domowych. Co więcej, znaczny procent wyrzucanej żywności stanowi jedzenie wciąż nadające się do spożycia.

60% marnowanej żywności pochodzi z gospodarstw domowych

Na świecie każdego roku marnuje się 1,3 mld ton jedzenia! Tę liczbę trudno sobie nawet wyobrazić. Nie ulega wątpliwości, że produkujemy więcej, niż potrzebujemy, ale jako przeciętni zjadacze chleba, także przykładamy się do tych statystyk.

W Polsce około 60% jedzenia marnuje się w naszych domach. Głównym powodem wyrzucania produktów spożywczych jest ich zepsucie się lub przekroczony termin przydatności do spożycia. Te powody są wywoływane między innymi przez fakt, że kupujemy za dużo lub tworzymy nieprzemyślane listy zakupów. Impulsywne kupowanie ładnie wyglądających produktów spożywczych najczęściej kończy się zapełnionym po brzegi koszem na śmieci.

Co ciekawe, zaledwie 7% marnowanej żywności pochodzi z sektora handlowego. Marnotrawstwo częściej występuje w rolnictwie i przetwórstwie żywności.

Potrzebne są zmiany nawyków

Nadchodzący rok 2022 będzie rokiem podwyżek, co z pewnością przyczyni się do obniżenia ilości marnowanego jedzenia w gospodarstwach domowych. Dodatkowo samorządy starają się ograniczyć ilość marnowanej żywności poprzez dostarczanie jej potrzebującym, czy tworzenie jadłodzielni.

W przypadku gospodarstw domowych konieczna jest jednak zmiana nawyków. Polacy muszą nauczyć się kupować mniej i gotować mniejsze porcje. Kupuj i gotuj tyle, ile jesteś w stanie zjeść, a zauważysz korzystne zmiany. Z danych statystycznych wynika również, że ludzie mylą informacje określające datę przydatności do spożycia. Warto zapamiętać, że określenie „należy spożyć przed” jest jedynie przybliżonym terminem zachowania jakości danego produktu. Jeśli data produktu z taką etykietą zostanie przekroczona, wciąż nadaje się on do spożycia.

Starając się ograniczyć ilości wyrzucanego jedzenia, działamy na korzyść środowiska i ograniczamy domowe wydatki. Zaoszczędzone pieniądze będzie można wydać na coś innego!

Dodaj komentarz