Kierowcy, strzeżcie się! Policjanci patrolują ulice za pomocą drona

Kierowcy, strzeżcie się! Policjanci patrolują ulice za pomocą drona

Funkcjonariusze z Wydziału Drogowego w Nowej Soli rozpoczęli niedawno swoje pierwsze akcje z udziałem nowoczesnego sprzętu. Do patrolujących policjantów dołączył dron, wyróżniający się wyjątkową spostrzegawczością. Okoliczni kierowcy powinni mieć się na baczności, jeśli nie chcą dodatkowo osłabić swoich portfeli.

Rozwój technologiczny w służbie człowieka?

Niektórzy pewnie zarzucą policjantom, że korzystają z nieuczciwych metod, nie dając kierowcom szans na dostosowanie się do przepisów. To jednak najlepszy sposób na dotarcie do osób, które mają w poważaniu przepisy, a odpowiednią prędkość stosują tylko, kiedy widzą policyjny wóz na horyzoncie.

Dron pozwala ukryć się policjantom w strategicznym miejscu, skąd wirtualnie przemierzają oni okoliczne drogi. Obraz z drona jest przesyłany na kamerę, dzięki czemu sterujący widzą wszystko, co dzieje się w kontrolowanym otoczeniu. To jeszcze nie wszystko, ponieważ nowoczesne drony policyjne informują o wykroczeniach, podając dokładną lokalizację i dane samochodu. Wtedy funkcjonariusze wkraczają do akcji, by tradycyjnie przeprowadzić kontrolę, a także wręczyć kierowcy pouczenie lub mandat. Co ważne, akcję podejmuje najbliższy patrol, co pozwala na szeroko zakrojone, sprawne działania zwiększające bezpieczeństwo na drodze.

Pierwsze mandaty z drona już rozdano

Jedna z pierwszych kontroli drogowych z udziałem drona odbyła się w Nowej Soli kilka dni temu. Kontrola skutkowała aż dziesięcioma mandatami i czterema pouczeniami. Bilans kilkugodzinnej kontroli pokazuje, jak pobłażliwie kierowcy traktują przepisy ruchu drogowego. Oczywiście nie wszyscy, ale ten określony procent wystarczy, by zwiększać ryzyko wypadków i kolizji.

Operatorzy w podsumowaniu zwrócili uwagę na fakt, że kierowcy nagminnie unikali zatrzymywania się przed znakiem STOP.

Ostatnia akcja policyjna z użyciem drona nie była ostatnią. Funkcjonariusze z Nowej Soli już zapowiedzieli kolejne patrole tego typu. Można podejrzewać, że w przyszłości taka forma pracy policjantów będzie codziennością. Na razie nie ma takiej ilości sprzętu, co stopniowo się zmienia. Podobne patrole z dronem odbywają się także w innych miastach w Polsce.

Dodaj komentarz