Masz w domu stary piec? Lepiej złóż wniosek o dofinansowanie jego wymiany!

Masz w domu stary piec? Lepiej złóż wniosek o dofinansowanie jego wymiany!

Wzorem innych gmin w Polsce, Nowa Sól postanowiła zlikwidować wszystkie tak zwane kopciuchy, czyli nieekologiczne piece. Program wymiany nieekologicznych źródeł ciepła zaplanowano na lata 2022-2026. W tym czasie miasto będzie wypłacało chętnym korzystne dotacje. Od 1 lutego rozpoczęto pierwszy nabór wniosków.

Ekologia nakazuje wymianę starych pieców

Temat kopciuchów z pewnością nie jest Wam obcy. Nowa Sól wystartowała z programem stosunkowo późno. W wielu gminach w kraju czas na termomodernizację z dofinansowaniem już się skończył. Właściciele domów, którzy czekali z wymianą na ostatnią chwilę, teraz ryzykują zapłatą kary, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Mieszkańcy Nowej Soli na razie nie muszą się tym martwić, ale lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Kiedy pieniądze z dotacji się skończą, będziemy zmuszeni wymienić stary piec z własnych pieniędzy.

Powodem tak surowego podejścia do kopciuchów jest Unia Europejska i ekologia. Państwa w UE są zmuszone ograniczyć emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. W związku z tym samorządy wzięły się za to, co ruszyć najłatwiej, czyli prywatne posesje zwykłych zjadaczy chleba.

Na co wymienić stary kocioł grzewczy?

Osoby, które podejmą się termomodernizacji domu, mają do wyboru kilka możliwości. Stary kocioł grzewczy mogą zastąpić systemem elektrycznym lub gazowym. Ze względu na zatrważające ceny prądu i gazu zdecydowana większość będzie skłaniała się ku ekologicznym paliwom. Tutaj mamy do wyboru lekki olej opałowy, paliwo stałe albo paliwo bio. W tych przypadkach kocioł musi spełniać określone wymogi dotyczące emisyjności. Dodatkowo piec musi mieć co najmniej klasę 5.

Inwestycję będzie można rozpocząć dopiero po otrzymaniu dofinansowania. Zanim jednak zdecydujecie się na wymianę kopciucha, dokładnie przestudiujcie wszystkie opcje, by wybrać dla siebie najlepszą. Następnie sprawdźcie, czy wybrany przez Was piec istotnie spełnia wymogi UE.

Nowa Sól przeznaczy na wymianę kotłów grzewczych 2,5 mln zł. Pieniądze te mają wystarczyć na 4 lata trwania projektu.

Dodaj komentarz