Dramat w Nadleśnictwie Nowa Sól. Spłonęły 4 ha młodego lasu

Dramat w Nadleśnictwie Nowa Sól. Spłonęły 4 ha młodego lasu

Tegoroczna wiosna jest bardzo sucha, co niestety sprzyja pożarom na terenach zielonych. Strażacy mają pełne ręce roboty i niestety nic nie wskazuje na to, by wkrótce mogli trochę odetchnąć. Do dramatycznego pożaru doszło również w Nadleśnictwie Nowa Sól, gdzie spłonęło około 4 ha lasu dębowego.

Susza daje się we znaki: las zapłonął

Do pożaru doszło pod Nową Solą, w lokalnym Nadleśnictwie. Zapalił się teren wokół młodego lasu dębowego. Zanim strażacy zdołali ugasić pożar, spłonęło około 4 ha upraw. Przedstawia to smutny widok, ale pracownicy Nadleśnictwa próbują zachować optymizm. Jeśli wkrótce zrobi się ciepło i spadną deszcze, straty nie będą duże. Odporne drzewka w większości przetrwały niszczycielski atak ognia.

Leśnicy przypominają, że za większość pożarów pojawiających się w lesie odpowiadają ludzie. Pozostawione śmieci, palenie papierosów podczas spacerów, dzikie ogniska, czy wypalanie traw to główne przyczyny dramatycznych w skutkach pożarów.

Wysokie zagrożenie pożarami wiosną i latem

Wiosna jest niebezpieczną porą roku, ponieważ glebę pokrywają suche trawy będące pozostałością minionego sezonu. Ten materiał jest jak najlepsza rozpałka. Wystarczy iskra, by w kilka chwil mieć przed oczami rozrastający się w szalonym tempie ogień. W związku z tym wiosna jest bardzo niebezpieczna i wymaga od nas dużej odpowiedzialności.

Podobnie jest latem, zwłaszcza kiedy upały utrzymują się przez długi czas. Gleba i jej pokrycie znowu staje się suche i podatne na iskry. Niekiedy sytuacja jest na tyle groźna, że wybrane Nadleśnictwa wydają zakazy wstępu do lasów, ponieważ zagrożenie pożarowe jest zbyt duże.

Lasy są cennym dziedzictwem, dlatego musimy je chronić niczym najprawdziwszy skarb. Czyste powietrze, ochrona przed skutkami zmian klimatu, wytchnienie od upału — to wszystko zawdzięczamy drzewom. A nadchodzące lata będą upalne i bogate w ekstremalne zjawiska pogodowe. Zapobiegajmy temu, póki jest to możliwe!

Może Cię zainteresować: https://sanoczanin.pl/dlaczego-drewno-jest-takie-drogie-i-coraz-trudniej-go-kupic-mamy-odpowiedz/.