Średni i najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Lubuskiem!

Średni i najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w Lubuskiem!

Susza daje się we znaki w województwie lubuskim, mimo że zimę pożegnaliśmy zupełnie niedawno. W tej chwili leśnicy ostrzegają: całe województwo objęto ostrzeżeniami o średnim lub najwyższym zagrożeniu pożarowym. Spacerowicze powinni zachować szczególną ostrożność, wybierając się do lasu, a wszelkie niepokojące sygnały mogące wskazywać na pożar należy natychmiast zgłaszać.

Lubuskie lasy w niebezpieczeństwie

Obecny stan lasów w województwie lubuskim stwarza ogromne ryzyko pożarowe. Susza zdominowała całe województwo i teraz wystarczy zaledwie iskra, by ogień zajął ogromne połacie zieleni. Pamiętajmy przy tym, że lasy są przede wszystkim jedynym schronieniem dla dzikich zwierząt, a przecież ich miejsce do życia i tak jest już mocno ograniczone.

Najczęstszą przyczyną pożarów w lasach są niestety ludzie, zwłaszcza ci, którzy zajmują się wypalaniem traw. Ogień mknie po suchym podłożu w ekspresowym tempie, niszcząc wszystko na swojej drodze. Dlatego tak ważne jest, by zachować odpowiedzialność oraz reagować na wszystkie niepokojące sygnały mogące wskazywać na pojawienie się ognia.

Leśnicy nie chcą zakazywać wstępu do lasów

Leśniczy z województwa lubuskiego uznali, że jeszcze nie pora na zakazywanie wstępu do lasu. Apelują jednak o zachowanie najwyższej ostrożności. Pamiętajmy, że podczas spacerów w lesie nie śmiecimy i nie palimy papierosów. Zakazane jest również rozpalanie ognisk w pobliżu lasów, nawet jeśli jest to pole za prywatną działką.

Pożary występujące na dzikich terenach bardzo szybko mogą przedostać się na tereny zamieszkałe. A wtedy ludzie nie będą mogli tak po prostu machnąć na to ręką. W dobie suszy pożary mogą zniszczyć całe osiedla mieszkaniowe, tworząc przy okazji ogromne zagrożenie dla ludzi. Warto przypomnieć sobie tragiczne pożary, które miały miejsce w zeszłym roku w Grecji. Nie dopuśćmy, by podobne katastrofy miały miejsce w tym roku.