Spotkanie muzealników i kolekcjonerów w Nowej Soli

Spotkanie muzealników i kolekcjonerów w Nowej Soli

Prywatne muzea w Polsce istnieją i mają się całkiem dobrze. W naszym kraju działa również wielu kolekcjonerów i pasjonatów, chroniących dziedzictwo kulturowe Polski i świata w prywatnych zbiorach. To właśnie dla takich osób zorganizowano nadchodzące spotkanie, a właściwie dwa spotkania w Nowej Soli. Wydarzenie odbędzie się 1 i 2 grudnia, a zapisy potrwają do 20 listopada.

Wyjątkowe spotkanie pasjonatów

Spotkanie muzealników, pasjonatów i kolekcjonerów z Polski nie będzie jedynie okazją do miłego spędzenia czasu. Dwa dni spotkań w Nowej Soli to również forma współpracy między kolekcjonerami. Zgromadzenie będzie próbą rozwiązania problemów prawnych i finansowych. Prywatni kolekcjonerzy chcą równego traktowania i dostępu do środków publicznych, by móc rozwijać swoją działalność. Organizatorzy spotkania mają nadzieję, że dzięki temu projektowi grupa polskich pasjonatów będzie mogła się rozwijać. Dzięki środkom z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich członkowie spotkania mają zapewniony dostęp do materiałów seminaryjnych, bezpłatny nocleg i wyżywienie.

Jak wygląda kolekcjonerstwo w Polsce?

Polskie prawo nie zabrania tworzenia prywatnych kolekcji zawierających zabytkowe artefakty. Kolekcjonerzy kupują wybrane dzieła sztuki, czy wspaniałe odkrycia archeologiczne na międzynarodowych aukcjach. To kosztowne zajęcie, ale dzięki prywatnym kolekcjom wiele zabytkowych przedmiotów ma szansę na przetrwanie. Działalność kolekcjonerska jest więc bardzo ważna, gdyż pomaga ocalić dziedzictwo kulturowe wszystkich stron świata.

Kolekcjonowanie antyków cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Ludzie doceniają ponadczasowe pamiątki, jednak nie każdy może sobie pozwolić na tworzenie bogatych kolekcji. Ograniczenia finansowe to największa przeszkoda dla pasjonatów. Jednak nikt nie zaprzeczy, że świat ukrytych artefaktów, możliwość zdobywania unikatowych dzieł to fascynująca rzeczywistość, w której wielu chce się znaleźć.