Czy warto kupować prezenty na święta?

Czy warto kupować prezenty na święta?

Sklepy już od początku listopada przypominają nam o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. A święta to także czas prezentów. Szacuje się, że Boże Narodzenie jest jednym z najbardziej dochodowych świąt na świecie. Granica między tradycją a bezmyślnym konsumpcjonizmem nieco się zatarła i pozostaje pytanie, czy warto kupować prezenty na święta?

Skąd wziął się zwyczaj dawania prezentów?

Zwyczaj dawania prezentów na święta Bożego Narodzenia nawiązuje do narodzin Jezusa, któremu Trzej Królowie przynieśli dary z okazji narodzin. Tradycję można również powiązać z działalnością biskupa Miry — Mikołaja, który pod koniec III wieku zaczął obdarowywać najuboższych prezentami. Prezenty dla bliskich przy okazji Bożego Narodzenia zaczęto wręczać około XIII wieku. W Polsce zwyczaj ten pojawił się około 600 lat później.

Tradycja mówi jasno, że prezenty daje się bliskim osobom i że niezwykle ważne jest, by podarunek był od serca i coś znaczył. Obecnie coraz częściej skupiamy się na tym, by coś dać, nie sprawdzając, czy prezent faktycznie się przyda.

Prezenty świąteczne, co warto dawać bliskim?

Jeśli zależy nam, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto i nie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska śmieciami w postaci niechcianych prezentów, powinniśmy poważnie zastanowić się nad tegorocznymi zakupami. Najlepiej już wcześniej zastanowić się, co może przydać się bliskiej osobie lub wprost zapytać ją o najlepszy pomysł na prezent. Czasami, zamiast materialnych podarunków, lepiej sprawdzą się na przykład bilety do teatru, czy kina. Nie wszystkie fajne prezenty muszą być materialne. Jedno jest pewne: nie warto poddawać się marketingowym manipulacjom. Dlatego prezenty warto robić wcześniej, bo szukając ich na ostatnią chwilę, częściej dokonujemy złych wyborów.