Wniosek o dodatek węglowy, czy można już składać?

Wniosek o dodatek węglowy, czy można już składać?

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, a kontrowersje wokół węgla nie słabną. Polacy czekają na możliwość składania wniosków o dodatek węglowy, by otrzymać dodatkowe 3000 zł na zakup węgla. Niektórzy postanowili mieć już tę kwestię za sobą, ale podkreślamy, że złożenie wniosku obecnie nic nie da. Program wsparcia wciąż czeka na podpis prezydenta. Wniosków wciąż nie można zatem składać.

Dodatek węglowy, kiedy można składać wniosek?

Nowy program wsparcia, nazywany powszechnie dodatkiem węglowym, pomyślnie przeszedł głosowanie Sejmu i Senatu. Obecnie czekamy wyłącznie na podpis prezydenta RP, który ostatecznie przypieczętuje wejście nowego programu w życie. Zanim to nastąpi, składanie wniosków o dotację nie jest możliwe. Niestety, jako że o dodatku węglowym mówi się już od kilku tygodni, wiele osób zdążyło już złożyć wniosek. Nie pomaga również fakt, że wzór wniosku jest dostępny na oficjalnej stronie gov.pl. Warto zaznaczyć, że wnioski składane teraz lub złożone wcześniej nie będą rozpatrywane. Jeśli więc wysłaliście formularz, przygotujcie się na zrobienie tego ponownie.

Wniosek na dodatek węglowy będzie można złożyć dzień po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Prezydent ma 21 dni na podpisanie dokumentów, można więc podejrzewać, że czas oczekiwania zakończy się w ciągu dwóch tygodni.

Dodatek do zakupu węgla, inne źródła ciepła bez dofinansowania

Można się spodziewać, że lista chętnych po dodatek węglowy będzie długa. Nie ustalono bowiem żadnego kryterium dochodowego. Każdy, kto ogrzewa swój dom za pomocą węgla, może ubiegać się o wsparcie finansowe. Państwo przeznaczyło na ten cel ponad 11 mld zł. Jedynym warunkiem jest więc sam węgiel, co uznano za niesprawiedliwe wobec osób, które dostosowały się do ekologicznych wymogów i zmieniły źródło ciepła w domu na bardziej ekologiczne. Dokładnie 5 sierpnia odrzucono pomysł, by dodatek w postaci 3000 zł otrzymywały również te gospodarstwa domowe, które pozyskują ciepło z innych źródeł. Poprawki Senatu w tej sprawie zgodnie odrzucono.