Niski poziom Odry. Mieszkańcy Nowej Soli nie dowierzają

Niski poziom Odry. Mieszkańcy Nowej Soli nie dowierzają

Rzeka Odra przepływająca przez Nową Sól to piękna ozdoba miasta i miejsce do życia dla wielu gatunków zwierząt. Niestety, w związku ze zmianami klimatycznymi i utrzymującą się od czerwca suszą, stan Odry jest bardzo niepokojący. Czy dojdziemy do przerażająco niskiego poziomu Odry z 1921 roku? Być może, gdyż sierpień ma być upalny.

Odra w Nowej Soli zamknięta dla promów

Poziom wody w Odrze na terenie Nowej Soli jest tak niski, że konieczne było zawieszenie przepraw promowych w województwie lubuskim. Poziom rzeki nie przekracza 95 cm i tylko dzięki intensywnym opadom na Dolnym Śląsku jest szansa na czasowe podniesienie poziomu wody w rzece. Hydrolodzy podkreślają jednak, że będzie to poprawa chwilowa. Od tygodni obserwuje się tendencję spadkową, a sytuację pogarsza brak opadów w regionie. Niż, który przeszedł nad Polską, niemal całkowicie ominął tę część kraju, w której mieści się Nowa Sól. A w sierpniu szanse na deszcz mają być jeszcze mniejsze. Meteorolodzy już zapowiadają kolejną falę upałów, które jedynie pogłębią zjawisko suszy.

Czy możemy coś zrobić?

W 1921 roku poziom rzeki Odry sięgnął zaledwie 66 cm. Był to moment kryzysowy, ale jako że wtedy nie było jeszcze mowy o ociepleniu klimatu, sytuacja się poprawiła. Tymczasem obecna rzeczywistość jest dużo bardziej nieprzewidywalna. Odra i jej dorzecza wysychają w zastraszającym tempie i człowiek nic nie może z tym zrobić. Jedyne, co nam pozostaje, to dbanie o istniejące zasoby wody. Nie marnujmy jej na rzeczy zbędne i dbajmy o to, by nie lała się litrami bez sensu. Na razie wciąż mamy swobodny dostęp do wody pitnej, ale w wielu krajach ludzie są zmuszeni do migracji klimatycznej, ponieważ w dotychczasowych siedliskach nie da się już żyć. A w przyszłości będzie tylko gorzej. Warto więc naciskać na rządy, by jak najszybciej wprowadzały korzystne rozwiązania. I mowa tu nie o ograniczaniu emisji, a o konkretnych zmianach w funkcjonowaniu przemysłu odpowiedzialnego za większość zniszczeń w środowisku naturalnym Ziemi.