Kwietne łąki – alternatywa dla miejskich trawników

Kwietne łąki – alternatywa dla miejskich trawników

Specjalista ds. nadzoru w Nadleśnictwie Nowa Sól, Bronisław Wartecki, stawia na kwietne łąki w miejskim krajobrazie zamiast tradycyjnych, przyciętych trawników. Wartecki podkreśla, że takie łąki nie tylko są estetycznie przyjemniejsze dla oka, ale także mogą pełnić ważną funkcję poprzez tworzenie naturalnego środowiska dla owadów zapylających. Przybudynkowe obszary Nadleśnictwa Nowa Sól w Nowej Soli są dowodem na to, jak te łąki mogą wyglądać.

Prace nad stworzeniem kwietnej łąki przy ulicy Ciepielowskiej za budynkiem Nadleśnictwa rozpoczęły się jesienią. Projekt został poprowadzony przez Bronisława Warteckiego, inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie, którego pasją jest pszczelarstwo i miłość do przyrody.

Wartecki zwraca uwagę na kluczowe znaczenie kwietnych łąk dla zdrowia owadów zapylających, szczególnie tych dziko występujących. Podkreśla także ich rolę w kontekście ubożenia naszego otoczenia i panującej mody na utrzymanie ciągle skoszonych trawników.

Zdaniem eksperta, utrzymanie kwietnej łąki jest łatwiejsze niż trawnika i przynosi wiele korzyści. Wartecki zauważa, że takie łąki są piękne same w sobie i stanowią dom dla różnych gatunków owadów, nie tylko pszczół hodowlanych, ale także trzmieli i pszczół samotnic.

Podobne projekty kwietnych łąk zostały również realizowane w innych miejscach, np. przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektryk”. Nadleśnictwo Nowa Sól planuje stworzyć kolejne takie miejsca wzdłuż nowych leśnych dróg. Będą to miejsca specjalnie dobrane pod kątem nasion należących do gatunków roślin, które będą mogły przetrwać na ubogich glebach.