Prokuratura postawiła zarzuty dawnym funkcjonariuszom policji z Nowej Soli za nadużycie uprawnień

Prokuratura postawiła zarzuty dawnym funkcjonariuszom policji z Nowej Soli za nadużycie uprawnień

Do rangi prokuratorskich zarzutów doszło w przypadku byłych funkcjonariuszy Powiatowej Komendy Policji w Nowej Soli. Ich przewinienie dotyczyło nadużycia uprawnień służbowych oraz stosowania nieadekwatnej siły wobec zatrzymanego obywatela. Incydent, do którego doszło dwa lata temu, polegał na zatrzymaniu i pobicie mężczyzny przez funkcjonariuszy. Ex-policjanci, nie przyznają się jednak do stawianych im zarzutów, twierdząc, że to zatrzymany mężczyzna wykazał agresję.

Z relacji pani Bernadety, świadka całego zajścia, wynika, że Leszek Lachowicz, który kierował się na trening, skręcił na parking, nieprawidłowo przekraczając linię ciągłą. Jego manewr został zauważony przez przejeżdżających tamtejszym rejonem stróżów prawa. Następnie interwencja policjantów szybko przerodziła się w brutalne użycie siły.

Po skandalicznym incydencie policyjni rzecznicy odmówili nam udzielenia wywiadu. Jedynie przekazali oświadczenie, w którym twierdzą, że to Leszek Lachowicz był prowokatorem sytuacji i wykazał agresywne zachowanie wobec funkcjonariuszy. Dodatkowo ignorował ich polecenia, stawiał czynny opór i próbował uderzyć policjantów. W związku z tym mundurowi byli zmuszeni użyć siły, włączając gaz obezwładniający oraz służbową pałkę. Twierdzą oni, że doznane przez mężczyznę obrażenia nóg nie są wynikiem ich interwencji.