Budowa ostatnich elementów na obwodnicy Nowej Soli kończy III etap projektu

Budowa ostatnich elementów na obwodnicy Nowej Soli kończy III etap projektu

Końcowa faza realizacji trzeciego etapu budowy obchodzącej centrum miasta obwodnicy Nowej Soli jest już na horyzoncie, jak oznajmił Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. Jest to kluczowy moment dla ruchu drogowego, ponieważ po finalizacji prac droga wojewódzka nr 315 będzie mogła całkowicie ominąć teren miejski, co ułatwi podróż z Nowej Soli do Wolsztyna.

Nowa Sól, miejsce zamieszkania prawie 39 tysięcy osób, jest ważnym miastem powiatowym w województwie lubuskim, usytuowanym niedaleko Zielonej Góry. Stanowi istotny punkt na mapie tras drogowych, z drogą ekspresową S3 przecinającą jej terytorium oraz innymi drogami wojewódzkimi. Aktualnie, aby dotrzeć z Wolsztyna do drogi ekspresowej S3, pojazdy muszą przejechać przez centrum Nowej Soli. Jednakże, tę sytuację zmieni niebawem zakończony trzeci etap budowy obwodnicy miasta, który znajduje się w południowo-wschodniej części miasta.

Realizowany za kwotę 36 milionów złotych projekt obejmuje budowę odcinka klasy technicznej G, o długości nieco ponad 1,5 kilometra. Będzie on umożliwiał ominięcie ulicy Południowej, która prowadzi wzdłuż parku Kacza Górka i rodzinnych ogrodów działkowych. Istotne jest również to, że nowa sekcja drogi wojewódzkiej nr 315, przebiegająca przez obszary zalewowe, będzie pełniła rolę zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Część tej inwestycji to nasyp o długości około 400 metrów i wysokości 4 metrów, do którego budowy użyto 150 tysięcy metrów sześciennych piasku. Wiodącym wykonawcą projektu jest Budimex.

Projekt finansowany jest zarówno z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który przyznał na ten cel dotację o wartości 23 milionów złotych, jak i ze środków samorządu województwa lubuskiego oraz miasta.