Brak ograniczeń wiekowych przy bezpłatnym badaniu prenatalnym – program NFZ dostępny dla wszystkich ciężarnych

Brak ograniczeń wiekowych przy bezpłatnym badaniu prenatalnym – program NFZ dostępny dla wszystkich ciężarnych

Od niedawna, kobiety w ciąży mają możliwość skorzystania z kompletnego panelu badań prenatalnych zasponsorowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program diagnostyczny jest dostępny w sześciu lokalizacjach na terenie całego województwa. W minionym roku, aby zakwalifikować się do tego programu, kobieta musiała mieć ukończone 35 lat, a taki próg wiekowy spełniło 3.260 z 4.480 korzystających. Od czerwca bieżącego roku jednak, niestety nie ma już żadnych ograniczeń wiekowych i każda przyszła mama może skorzystać z tej opcji, niezależnie od swojego wieku.

Program badań prenatalnych to doskonała okazja do skorzystania z pełnej diagnostyki płodu, która jest całkowicie finansowana przez NFZ. Celem jest wykrycie potencjalnych wad rozwojowych płodu jeszcze na bardzo wczesnym etapie ich formowania, a dzięki temu możliwe jest podjęcie wstępnego leczenia nawet podczas trwania ciąży.

W ramach oferowanych badań, Joanna Branicka z lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że do dyspozycji są badania nieinwazyjne takie jak USG płodu między 11 a 14 tygodniem ciąży, oraz między 18 a 22 (+6 dni), a także badania biochemiczne takie jak PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol, które są dostępne w zależności od zaawansowania ciąży. W sytuacji, gdy konieczna jest bardziej zaawansowana diagnostyka, możliwe jest skorzystanie z porady genetycznej czy badań cytogenetycznych. Dodatkowo, ciężarne mogą dostać skierowanie na amniopunkcję, biopsję trofoblastu lub kordocentezę pod kontrolą USG – ale tylko po uprzednim wyrażeniu zgody na te procedury. Aby skorzystać z tego programu, potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, które powinno zawierać informację o aktualnym stanie ciąży wyrażonym w tygodniach.