Co warto zobaczyć w Nowej Soli? Część III

Co warto zobaczyć w Nowej Soli? Część III
Piękna Nowa Sól ma na swoim terenie wiele ciekawych miejsc i sekretów, które warto odkryć. Przechadzając się uliczkami, możemy natknąć się na ciekawe budynki oraz zabytki. Zapraszamy na trzecią część wirtualnego spaceru po najciekawszych zabytkach miasta.
 

Ratusz

 
Ratusz Miejski w Nowej Soli został wybudowany w latach 1574-1575. Początkowo był on Cesarskim Urzędem Solnym. Dopiero w 1820 roku zagościły tutaj władze. I dzisiaj nie przesiaduje tutaj burmistrz. Budynek jest siedzibą starostwa powiatowego.
Część budynku jest najprawdopodobniej najstarszym zabudowaniem w mieście, jest to część, gdzie dzisiaj mieści się wydział komunikacji.
 
W środku możemy zobaczyć oryginalne malunki ścienne oraz piękne sufity. Duże wrażenie robi sala obradowa. Jak na tak małą miejscowość jest naprawdę ogromna. W przeszłości Ratusz służył naprawdę różnym celom. Oczywiście bywał też siedzibą władz, jednak ego historia jest raczej naznaczona innymi funkcjami. Był tu posterunek policji, a także pełnił on funkcje siedziby pomocy społecznej.
 

Kościół Świętego Michała

 
Kościół Świętego Michała to jeden z najstarszych budynków w mieście. Jest najprawdopodobniej trochę młodszy od Ratusza, został wybudowany w latach 1591-1597. Od razu w roku ukończenia budowy został poświęcony i był użytkowany w charakterze miejsca kultu i modłów. Początkowo służył ewangelitom, a później oddano go katolikom.
Początkowo był to kościół jednonawowy, jednak z biegiem czasu wzbogacał się o nowe elementy. Dobudowano do niego między innymi kaplicę W ciągu swojego „życia” kościół dwukrotnie spłonął, drugi raz w czasie II Wojny Światowej. Dwukrotnie odbudowano go, jednak ostatecznie nie odzyskał już całości swojej dawnej świetności. W środku możemy podziwić liczne obrazy oraz przepiękne ołtarze. Znajdziemy tam też elementy marmurowe oraz rzeźby i przedmioty sakralne.

Dodaj komentarz