Nowa Sól włączyła się w akcje „Bezpieczne wakacje”

Nowa Sól włączyła się w akcje „Bezpieczne wakacje”

Przez całe wakacje policjanci z Nowej Soli oraz ratownicy WOPR sprawdzają pobliskie zbiorniki wodne. Nie pojawiają się tam jednak po to, aby wlepiać mandaty, ale żeby ratować życie ludzkie. Prowadzą akcję, która ma na celu informowanie o bezpieczeństwie i zasadach, którymi należy kierować się podczas wypoczynku.

Spędź wakacje bezpiecznie

Nowosolscy policjanci w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” sprawdzają bezpieczeństwo wypoczywających przy pobliskich zbiornikach wodnych. Widząc niebezpieczne zachowania, pouczają o niebezpieczeństwach oraz zalecają bardziej stosowne reakcje.

W wielu przypadkach przypominają również o regulaminie oraz starają się zachęcić do jego stosowania w praktyce. Przypominają też, że powinniśmy wybierać kąpieliska strzeżone, zwłaszcza kiedy wypoczywamy z dziećmi.

Zainteresowaniu mogą w każdej chwili zapytać funkcjonariuszy o zasady bezpieczeństwa nad wodą. Policjanci i ratownicy z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania i pozwolą nam rozwiać wątpliwości.

Jak zachowywać się podczas wypoczynku nad wodą?

Podstawową zasadą bezpiecznego wypoczynku jest zachowanie ostrożności i szczególne zwracanie uwagi na dzieci i osoby nieumiejące pływać. Jeżeli towarzysza nam takie osoby powinniśmy kąpać się tylko na plażach strzeżonych.

Nie zaleca się też skakania do wody oraz kąpieli po spożyciu alkoholu. Jak pokazują smutne statystyki, to właśnie ten środek odurzający odpowiada za większość wakacyjnych wypadków. Niestety i w tym roku nie było ich mniej. Zbędna brawura, jaka występuje pod wpływem procentów, często niestety prowadzi do śmierci.

Kiedy wypoczywamy nad wodą, pamiętajmy też o podstawowym zabezpieczeniu się w związku z wypadkiem. Na plażach niestrzeżonych warto mieć ze sobą koło ratunkowe lub kapok. W wielu wypadkach taki sprzęt ułatwi akcję ratunkową, a być może nawet ja umożliwi.

Korzystajmy z lata, nie popadajmy jednak w skrajną błogość. Cały czas bądźmy czujni i uważni. Taka postawa może uratować życie nasze lub naszych bliskich.

Dodaj komentarz