Policjanci z Nowej Soli walczą o bezpieczeństwo rowerzystów

Policjanci z Nowej Soli walczą o bezpieczeństwo rowerzystów

Policjanci z województwa lubuskiego, w tym z Nowej Soli, biorą udział w akcji „Niechronieni”. Ma ona na celu walkę z wypadkami z udziałem rowerzystów oraz pieszych. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę tych grup, na to, że są oni szczególnie narażeni na urazy w zdarzeniach drogowych.

Akcja „Niechronieni” w trosce o dobro obywateli

Komisariaty w całym województwie lubuskim biorą w udział w akcji mającej na celu ochronę tych, którzy na drogach są najsłabsi. Chodzi o rowerzystów i pieszych, których nie chroni blaszana powłoka i poduszki powietrzne. To właśnie oni są najczęstszymi ofiarami poważnych urazów.

W ramach akcji policjanci ostrzegają o potencjalnych niebezpieczeństwach. Całość to szeroko zakrojona akcja informacyjno-edukacyjna. Zorganizowano ją w trosce o obywateli, aby chronić życie ludzkie.

Cel: minimalizacja wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów

W ciągu minionych dni policjanci informowali rowerzystów i pieszych o ich niebezpiecznych zachowaniach na drodze. Była to akcja obserwacyjna. Nie wręczano mandatów, a elementy odblaskowe. Poprzez edukację starano się wpoić tym najmniej chronionym uczestnikom ruchu zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Policjanci mieli sporo do roboty i musieli mieć oczy dookoła głowy. Zwracano uwagę na każdy szczegół. Najczęściej obserwowano wtargnięcia na drogę i przejścia dla pieszych, nieuzasadnione włączenie się do ruchu i ignorowanie sygnalizacji świetlnej. Niestety takich zachowań na naszych drogach cały czas jest sporo.

Odnotowano również dużo przykładów zwykłej nieostrożności. Musimy pamiętać, ze nawet na drodze, gdzie rowerzysta czy pieszy ma pierwszeństwo, trzeba zachować ostrożność. Niestety w zderzeniu z samochodem nie mamy szans. Nie jesteśmy chronieni żadną fizyczną barierą.

Wiele osób w takich sytuacjach kłóci się o swoją rację. Niestety nie ma to sensu. W razie wypadku poszkodowaniu będą właśnie najsłabsi. Nie warto chyba narażać zdrowia lub życia dla udowodnienia komuś swoich racji.

Dodaj komentarz