Uwaga na kleszcze!

Uwaga na kleszcze!

Jak co roku w czasie wysypu grzybów wiele osób, w tym mieszkańcy Nowej Soli, wyrusza do lasu szukać grzybów. Co prawda w okresie jesienno-zimowym kleszcze nie są aż takim problemem jak latem, jednak nadal mogą być one spotykane w naszych lasach. Jak się przed nimi chronić?

Gdzie żyją kleszcze

Kleszcze bytują głównie w zaroślach i paprociach. Spotkamy je w gęstych krzakach i na obrzeżach łąk i lasów. Zamieszkują głównie lasy liściaste oraz mieszane. W wyjątkowo urodzajne lata spotkamy je tez na terenach miejskich, w parkach oraz zieleńcach.

Te pasożyty poszukują ofiary, kierując się receptorami wykrywającymi pot. Łatwo zauważyć, że im bardziej jesteśmy spoceni, tym więcej owadów przyciągamy. Jest to spowodowane wydzielanym wraz z potem dwutlenkiem węgla, na który czułe są owady.

Jak się bronić przed kleszczem?

Niestety jak większość pasożytów i kleszcze mogą przenosić groźne choroby w tym boreliozę. Ugryzienia możemy uniknąć odpowiednio ubierając się do lasu. Najlepsze będą ubrania z długim rękawem i nogawkami oraz pełne buty. Ważne tez, aby były one dość przyległe do ciała, tak aby żaden kleszcze nie mógł się pod nie dostać.

Można również stosować odstraszające preparaty oraz nie wchodzić w gęste zarośla. Kleszcze nie bytują na nisko przyciętych roślinach. Najlepiej chodzić tylko w takich miejscach. Po powrocie z lasu i tak trzeba obejrzeć dokładnie całe ciało. Jeżeli ugryzł nas kleszcz, możemy wyciągnąć go pęsetą. Nie stosujmy w tym celu żadnych substancji natłuszczających! Przydatny będzie za to wysokoprocentowy alkohol, na przykład spirytus salicylowy.

Dodaj komentarz