Nadleśnictwo Nowa Sól radzi jak zbierać grzyby

Nadleśnictwo Nowa Sól radzi jak zbierać grzyby

W tym roku sezon grzybowy rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. W tym okresie wielu grzybiarzy zadaje sobie pytanie jak zbierać grzyby, żeby nie uszkodzić ich owocników. To jednak tylko jedna z wielu pytań, jakie pojawiają się pod koniec lata. Postaramy się dzisiaj rozwiać wątpliwości co do zbiorów.

Co robić w razie zatrucia i jak go uniknąć

Zatrucia grzybami zdarzają się niestety każdego roku. Zwykle jest to wynikiem słabego przygotowania grzybiarza, który nie do końca jest zaznajomiony z atlasem grzybów. Na szczęście nie musimy go znać na pamięć, aby bezpiecznie zbierać grzyby. W przypadku wątpliwości możemy zawsze skorzystać z porady udzielanej bezpłatnie w lokalnej jednostce sanepidu.

Najbezpieczniejszą metodą jest jednak zbieranie znanych nam grzybów. Musimy też uważać na młode osobniki, które bardzo często w takiej formie upodabniają się do innych gatunków. Niestety bardzo często są one śmiertelnie trujące.

Co zrobić jeżeli po spożyciu grzybów będziemy się źle czuli? Zdecydowanie jak najszybciej udajmy się do lekarza lub na pogotowie ratunkowe. Najlepiej jest wziąć ze sobą resztki potrawy, jaką spożywaliśmy. Pozwoli to lekarzowi określić, z jaką toksyną ma on do czynienia. Lepiej jest więc każdorazowo zostawić trochę potrawy w razie nagłego wypadku.

Wykręcanie, czy wycinanie?

Pytanie to spędza sen z powiek niejednego zapalonego grzybiarza. W tej dyskusji zostało już wypowiedziane tyle argumentów, że nie sposób zebrać je wszystkie. Odpowiedź na pytanie jest prozaiczna i brzmi: to zależy. Duże grzyby zwykle wycinamy. Robimy to jak najniżej, pamiętając, aby potem przysypać je ziemią i nie dopuścić do gnicia.

Inaczej postępuje się z grzybami mniejszymi i blaszkowymi. Te zwykle wykręcamy i miejsce po grzybie przysypujemy ściółką. Sprawia to, ze grzyby lepiej rosną i mogą się swobodnie rozmnażać. Sprzyja to również prawidłowej identyfikacji grzyba. W takiej formie można dokładnie obejrzeć jego trzonek. Jeżeli nie jesteśmy pewni gatunku, zawsze wykręcajmy dany okaz.

W co zbierać grzyby?

Grzyby są niezwykle wrażliwe na nieprawidłowe przechowywanie. Niestety łatwo ulegają zaparzaniu, które powoduje, że wydzielają się w nich szkodliwe substancje. W czasie zbiorów należy więc unikać plastikowych szczelnych siatek lub wiaderek, które nie przepuszczają powietrza. Są one dozwolone jedynie kiedy zakrywamy tylko dno takiego pojemnika. Wtedy każdy grzyb ma dostęp do powietrza.

Najlepsze do zbiorów są jednak wiklinowe koszyki z prześwitami. Zapewniają one cyrkulację oraz wentylują grzyby. Dzięki temu dłużej pozostaną świeże i będą nadawały się do spożycia.

Czy jest jakiś limit dla grzybiarza?

W polskich lasach grzyby można zbierać bez żadnych ograniczeń. Oczywiście uwzględniając, że niektóre gatunki grzybów są pod ochroną i pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać. W razie złapania na takiej czynności możemy dostać mandat. Nie wolno nam również zbierać grzybów na terenach, na których jest zakaz wstępu oraz na terenie szkółek leśnych. Tam przyroda powinna zostać nienaruszona.

Dodaj komentarz