Sezon grzybowy w Nowej Soli trwa

Sezon grzybowy w Nowej Soli trwa

W całej Polsce trwa sezon grzybowy, który w tym roku rozpoczął się wyjątkowo wcześnie. Grzybiarze w całej Polsce donoszą, że w tym roku zapowiada się wyjątkowo bogaty zbiór. W nowosolskich lasach już od kilkunastu dni można zebrać wielkie borowiki i pyszne podgrzybki.

Gdzie na grzyby?

Powiat nowosolski obfituje w miejsca, gdzie grzyby są naprawdę częste. Grzybiarze chwalą sobie tutejsze miejsca i lasy. W tym roku nie zabraknie grzybów dla żadnego grzybiarza. W każdym razie tak się zapowiada. Gdzie najlepiej wybrać się na grzyby?

Praktycznie wszystkie lasy w okolicach Nowej Soli będą odpowiednie. Na kanie warto wybrać się do lasu koło Lubięcina. Borowiki podobno wysypały w pobliżu Borowca. Można również pokusić się na wycieczkę w okolice Przydroża.

Dlaczego warto zbierać grzyby?

Grzyby warto zbierać z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że to niesamowicie relaksujące i satysfakcjonujące zajęcie. Wielu młodym osobom kojarzy się ono z nudą, ale to zajęcie jest naprawdę ciekawe. Poznawanie gatunków grzybów i radość z ich późniejszego jedzenia potrafi być naprawdę wielka.

Do lasu warto również wybrać się przez wzgląd na smak i właściwości odżywcze grzybów. To nieprawda, że te leśne „owoce” są pozbawione witamin i minerałów. Zawierają sporo witamin z grupy B oraz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pierwiastki takie jak cynk, miedź czy żelazo. Są także doskonałym źródłem białka oraz wspomagającego trawienie błonnika. Jedzmy więc grzyby. Te jadalne na pewno nam nie zaszkodzą.

Jakie grzyby znajdziemy w Polsce

W polskich lasach występuje blisko 4 tysiące gatunków grzybów w tym ponad 1000 jadalnych. DO najczęściej zbieranych należą podgrzybki oraz borowiki, które charakteryzują się gąbką na spodniej stronie. Te grzyby należą do najbezpieczniejszych do zbierania. Ciężko pomylić je z innymi gatunkami.

Drugą grupą są grzyby blaszkowe. Te nie są już tak chętnie zbierane, ponieważ można je łatwo pomylić. Za swój smak cenione są gołąbki zielonawe oraz rydze. Dla wielu grzybiarzy prawdziwą gratką jest też siedzuń sosnowy, coraz częściej pojawiający się w naszych lasach. W okresie letnim i jesiennym bardzo często zbierane są też kurki oraz kanie.

W Polsce znajdziemy też rzadkie grzyby trujące. Do tych ciekawych, ale śmierdzących należy okratek australijski oraz muchomor bezwstydny. Ten najbardziej śmiertelny to muchomor sromotnikowy, często mylony z kanią.

Zbierając grzyby zawsze pamiętajmy, żeby zbierać takie, które znamy. Jeżeli nie jesteśmy pewni naszych zbiorów, zawsze możemy znieść je do lokalnego sanepidu. W tej instytucji zawsze chętnie pomogą nam zidentyfikować nasze zbiory.

Dodaj komentarz