Wydobycie soli w okolicach Nowej Soli

Wydobycie soli w okolicach Nowej Soli

Nazwa miasta mogłaby sugerować, że sól w mieście jest dość powszechna. Jest to niestety mylne wrażenie, co nie oznacza jednak, że soli się tutaj nie wydobywa. W okolicach funkcjonuje kopalnia, która w ciągu jednej zmiany potrafi wydobyć nawet 600 ton te cennej przyprawy.

Zakłady Górnicze w Polkowicach-Sieroszycach

Zakład Górniczy Polkowice-Sieroszyce powstał w 1996 roku, jednak na tym terenie wydobywano surowce już od dawna. Zakład znany jest głównie z wydobycia miedzi, jednak niewielu wie, że wydobywa się tutaj również sól. W zakładzie wydobywa się jej 300 tysięcy ton rocznie. Miedzi wydobywa się tam nieco mniej, bo niecałe 200 tysięcy ton rocznie.
Historia zakładu sięga 1966 roku i od tego czasu jest on systematycznie powiększany i unowocześniany. Obecnie na jego terenie sól wydobywa się przy pomocy kombajnów, które mogą być sterowane zewnętrznie.

Gdzie w Polsce jest sól

Sól jest w Polsce minerałem dość powszechnym i można go spotkać na 1/3 powierzchni kraju, głównie w regionach południowych. Obecnie wiemy o 19 złożach, jednak tylko 5 z nich jest eksploatowanych. Nie musimy się więc martwić, że soli w kraju zabraknie. Jak sugerują wyliczenia, nasze złoża powinny nam wystarczyć na 27 tysięcy lat.
W naszym kraju rocznie wydobywa się więcej niż 4 miliony ton soli. Reszta świata produkuje jej 280 milionów ton. Oczywiście największym producentem są chiny. Wydobywają one ponad 65 milionów ton soli każdego roku. Wydobycie w Polsce czyni z kraju 16 od względem wydobycia producenta soli. W Europie w tej dziedzinie przodują Niemcy.
Do najsłynniejszych polskich kopalni należą z pewnością Wieliczka i kopalnia w Kłodawie. Troszkę mniej znana jest ta w Bochni. Największa z nich jest Kłodawa. Jednocześnie jest też kopalnią najgłębszą. Chwali się ona również wyjątkową czystością produktu, który finalnie ma zawierać aż 97 procent czystego NaCl. Jest to również jedyny zakład na terenie Polski, który oferuje sól różową. Kopalnie dodatkowo można zwiedzać, podobnie zresztą jak tą w Wieliczce.

Dodaj komentarz