Oszustwa „na wnuczka” znowu na czasie

Oszustwa „na wnuczka” znowu na czasie

Policja w Nowej Soli ponownie ostrzega seniorów przed popularnym w swoim czasie oszustwem „na wnuczka”. Niestety przestępstwo nadal jest bardzo popularne i wiele z seniorów daje się na nie złapać. Na czym polega ta metoda i jak się przed nią ustrzec?

Stary sposób na wyłudzenie pieniędzy

Metody oszustw finansowych „na wnuczka”, „na sędziego” czy „na policjanta” nadal są popularne. Niestety pomimo wielu szeroko zakrojonych akcji przestępcy nadal okradają w ten sposób osoby starsze. Oszuści stosują coraz sprytniejsze metody, aby wyłudzać pieniądze.

W podstawowej wersji oszustwa przestępcy kontaktują się z potencjalną ofiarą i przedstawiają się jej jako wnuk lub ktoś z rodziny. Informują o ciężkiej sytuacji i proszą o pożyczkę pieniędzy. Uwiarygadniają swoją opowieść na różne sposoby. Najłatwiej jest i oszukać osoby starsze, które często słabo słyszą przez telefon lub cierpią na zaniki pamięci.

W zmodyfikowanych wersjach przestępcy podają się za policjantów, sędziów, sprzedawców i innych przedstawicieli rozmaitych zawodów. Kreatywność oszustów w zasadzie nie ma granic.

Dwie osoby oszukane w Nowej Soli

Niestety oszuści są skuteczni, co było ostatnio widać w Nowej Soli. Niedawno oszukana została 83-letnia kobieta, która pozwoliła okraść się z 16 tysięcy złotych oraz kosztowności. W podobny sposób oszczędności życia straciło starsze małżeństwo, które dało się oszukać na 24 tysiące złotych.

W obu przypadkach przestępcy podali się za policjantów, którzy domagali się kaucji za bliskiego krewnego. Byli w tym wyjątkowo przekonujący. Niestety w tych przypadkach ich taktyka odniosła skutek. Po uzyskaniu pieniędzy poszkodowani stracili kontakt z domniemanymi stróżami prawa.

Koniecznie chrońmy naszych bliskich przed tego typu praktykami. Uczulmy nasze babcie i mamy, że w razie podejrzanych telefonów powinny skontaktować się z kimś z rodziny i upewnić czy dana sytuacja miała miejsce. To jedyny sposób, aby uchronić naszych bliskich przed tego typu praktykami.

Dodaj komentarz