Policjanci z Nowej Soli rozmawiali z młodzieżą o handlu ludźmi

Policjanci z Nowej Soli rozmawiali z młodzieżą o handlu ludźmi

Walka z handlem ludźmi trwa od lat. Na szczęście w naszym kraju nie jest to zjawisko powszechne, jednak w niektórych krajach jest to poważny problem. Dzieje się tak między innymi na Sycylii, gdzie w ramach projektu międzynarodowego wybiera się w tym roku młodzież z Nowej Soli. Z tego powodu policjanci przeprowadzili z uczniami lekcję, która miała na celu poinformowanie o problemie i sposobach bronienia się przed nim.

Informowali o czmychających zagrożeniach

Młodzież, która ma wylecieć na Sycylię w ramach projektu międzynarodowego, została ostatnio odwiedzona przez policjantów, którzy informowali o zagrożeniu wynikającym z handlu ludźmi. Policjanci uczulali uczniów na to zagrożenie oraz jego konsekwencje. Starali się także przedstawić metody zapobiegania porwaniu, a także pokazać jak zachować się w razie wystąpienia takiej sytuacji.

Funkcjonariusze wskazywali przyczyny zjawiska oraz uczulali, że zagrożona jest osoba każdej płci i w każdym wieku. Pokazywali jak odbywają się tego typu porwania oraz w jakich celach się ich dokonuje. Miała to być przestroga, aby podczas beztroskiej zabawy nie zapominać o zdrowym rozsądku.

W jakim celu porywa się ludzi?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wyobraźnia przestępców nie ma granic i porwana osoba może być wykorzystana w naprawdę przeróżnych celach. Nie ma tu znaczenia wiek ani płeć. Statystyki pokazują, że ofiarami stają się osoby najróżniejszych zawodów i w naprawdę zróżnicowanym wieku.

Ludzi najczęściej porywa się w charakterze prostytutek lub jako tanią siłę roboczą. Zdarzają się również porwania w celu pobrania organów lub przekazania oczekującej na dziecko rodzinie. Do takich sytuacji dochodzi zwykle w przypadku małych dzieci.

Jak widać, nie ma więc reguły i nikt nie jest do końca bezpieczny, chociaż z oczywistych powodów najbardziej narażone są osoby młode oraz dzieci. W czasie zagranicznych wyjazdów należy zachować szczególną ostrożność. Nie powinno się wychodzić samodzielnie po zmroku, a także zapuszczać w nieznane rejony miasta. Zawsze należy poruszać się w grupie i nie oddalać z nieznajomymi. Każde podejrzane zachowanie obcych nam osób powinno wzbudzić naszą czujność. Pamiętajmy, ze nasze zdrowie i życie jest najważniejsze.

Dodaj komentarz