Czarny daniel przechadza się w lasach w pobliżu Nowej Soli: wyjątkowy okaz!

Czarny daniel przechadza się w lasach w pobliżu Nowej Soli: wyjątkowy okaz!

Takie zjawiska są rzadko spotykane. Fotograf uwiecznił stado danieli, pośród których dumnie przechadzał się również osobnik o czarnym umaszczeniu. Czarny odmieniec szybko skradł serca mieszkańców Nowej Soli!

Daniel, który zaszalał z melaniną

Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie mają bladą skórę, a inni ciemną? To wszystko zasługa melaniny. Pigment jest obecny również u zwierząt. Czasami zdarza się, że niektóre osobniki mają za dużo melaniny, przez co ich umaszczenie staje się czarne lub ciemnobrunatne. Takie zjawisko określa się mianem melanizmu.

Duże ilości melaniny ma również daniel ze stada, które mieszka sobie w lasach w pobliżu Nowej Soli. Piękny okaz uchwycił swoim aparatem znany fotograf Arkadiusz Frankowski. Jego fotografie przedstawiające czarnego daniela szybko zdobyły popularność na Facebooku, gdzie autor udostępnił fotografie.

Smutne życie pięknych odmieńców

Frankowski nazwał czarnego daniela odmieńcem i nazwa ta kryje w sobie nie tylko piękno zwierzęcia, ale również smutną prawdę na temat zwierząt dotkniętych zjawiskiem melanizmu i jego przeciwieństwa, czyli albinizmu. Całkiem białe lub całkiem czarne zwierzęta żyjące wśród dzikiej natury bardzo często są opuszczane przez stada.

Natura jest okrutna, ale celem każdego dzikiego stada jest przetrwanie, a wyróżniające się osobniki stanowią zagrożenie, gdyż ściągają na siebie wzrok drapieżników. W wielu krajach takie rzadkie okazy są również celem kłusowników. W niektórych wierzeniach albinosi przynoszą szczęście, dlatego fragmenty zwierząt albinosów cieszą się dużą popularnością wśród kupców i kolekcjonerów.

Daniel o białym umaszczeniu również był widywany w okolicy Nowej Soli. Odrzucony przez własne stado zaprzyjaźnił się ze stadem jeleni. Niestety nie udało się go sfotografować i nie wiadomo, czy wciąż żyje.

Dodaj komentarz