Pływające wyspy w Nowej Soli? To nowoczesne oczyszczalnie wody!

Pływające wyspy w Nowej Soli? To nowoczesne oczyszczalnie wody!

Nowa Sól po raz kolejny pokazuje ekologiczną klasę! O fantastycznych pomysłach pomocy lokalnym zwierzętom pisaliśmy już wcześniej. Tym razem miejskie zbiorniki wodne ozdobią pływające wysepki. Nie będzie to zwyczajna ozdoba, a nowoczesne, ekologiczne oczyszczalnie wód. Co najciekawsze, piękny wynalazek będzie także domem dla ptaków.

Oczyszczalnia wody w portowym basenie

Pływająca oczyszczalnia uświetniła basen portowy w Nowej Soli, gdzie jakość wody jest obecnie nieciekawa. To pierwsza tego typu instalacja, ale w przyszłości będzie ich więcej. Subtelna platforma wygląda niepozornie, ale wiosną i latem pokaże swoją najpiękniejszą, a zarazem najskuteczniejszą odsłonę.

Oczyszczalnia zadba o czystość wody w zbiorniku w sposób naturalny. Samą platformę zbudowano w całości z nietoksycznych, bezpiecznych materiałów. Instalacja nie zaszkodzi ani zwierzętom, ani roślinom, a przy okazji przyniesie mnóstwo korzyści. Oczyszczalnia nie tylko odmieni wodę, ale także będzie cieszyć ludzkie oczy. Na jej powierzchni posadzono dziesiątki kwiatów, które zamienią oczyszczalnię w pływającą wyspę zieleni. To jeszcze nie koniec rewelacji.

Oczyszczalnia azylem dla ptaków

Pływająca oczyszczalnia zamontowana w zbiorniku portowym mierzy 27 metrów kwadratowych. Cała jej powierzchnia zakwitnie roślinami, które na wiosnę zamienią się w prawdziwy azyl dla ptaków. Zwierzęta nienękane przez ludzi będą mogły złożyć jajka i znaleźć bezpieczne miejsce do życia. W dłuższej perspektywie takie pływające wyspy mogłyby pomóc w zwiększeniu populacji różnych gatunków ptaków.

Co najciekawsze, koszt takiej biologicznej instalacji sięga około kilkunastu tysięcy złotych. W porównaniu do milionowych inwestycji podejmowanych przez samorządy są to znikome pieniądze. Tymczasem takie tanie oczyszczalnie przynoszą mnóstwo korzyści. Działacze z Nowej Soli po raz kolejny pokazują, że dbanie o środowisko nie musi wiązać się z ogromnymi wyrzeczeniami. Czasami wystarczy jedynie otwarty umysł i zmiana podejścia.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ekologii, zajrzyj na stronę: wokolnatury.pl.

Dodaj komentarz