Chcesz usunąć azbest z dachu? Złóż wniosek o wsparcie!

Chcesz usunąć azbest z dachu? Złóż wniosek o wsparcie!

Mieszkańcy Nowej Soli mogą ubiegać się o wsparcie w zakresie usunięcia azbestu z terenu posesji. Mimo że azbest od lat nie jest już wykorzystywany w budownictwie, wciąż zalega na dachach wielu domów. Ze względu na ryzyko zdrowotne, warto pozbyć się wszelkich wyrobów azbestowych ze swojego otoczenia.

Złóż wniosek o bezpłatne usunięcie azbestu z dachu domu

Jeśli posiadasz azbestowe pokrycie dachowe i chcesz wymienić je na nowe, bezpieczniejsze, złóż wniosek! Program bezpłatnego usuwania azbestu właśnie się rozpoczął, a chętni mogą składać wnioski do 30 marca 2022 roku.

Wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami należy złożyć pisemnie: wysłać lub dostarczyć do Urzędu Miejskiego w Nowej Soli. Ważne, by formularz nie zawierał błędów i zawierał wszystkie niezbędne informacje. W razie wątpliwości i pytań warto skontaktować się z urzędnikami pod wskazanym numerem telefonu: 68 459 03 39.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku miasto przyśle ekipę fachowców, którzy w sposób bezpieczny usuną z dachu niebezpieczne elementy z azbestu. Następnie zostaną one zlikwidowane w miejscu przetwórstwa odpadów. Ta operacja jest zupełnie bezpłatna. Właściciel posesji musi jedynie we własnym zakresie zająć się nowym pokryciem dachu.

Dlaczego warto usunąć azbest z dachu?

Z biegiem czasu pokrycie azbestowe ulega rozpadowi, a drobne włókna azbestu zaczynają przedostawać się do powietrza. Włókna są niewidoczne gołym okiem, dlatego zupełnie nieświadomie możemy je wdychać przez długi czas. Tymczasem włókna dostają się do płuc, gdzie pozostają na zawsze.

Włókna zalegające w płucach prowadzą między innymi do pylicy azbestowej i innych chorób płuc. Azbest jest również silnie rakotwórczy, sprzyjając powstawaniu nowotworów jajnika, oskrzeli, nerek, czy krtani. Im dłużej wdychamy zanieczyszczone azbestem powietrze, tym gorzej dla naszego zdrowia.

Choroby wywoływane przez włókna azbestu są niebezpieczne i trudne do wyleczenia. Nie warto więc ryzykować, zwłaszcza że miasto finansuje bezpieczne usunięcie szkodliwych elementów.

Dodaj komentarz