Najstarszy magazyn solny w mieście doczeka się rewitalizacji!

Najstarszy magazyn solny w mieście doczeka się rewitalizacji!

Nowa Sól zwyciężyła w wyjątkowym konkursie organizowanym przez Fundację Most The Most. Mieszkańcy miasta zgłosili do konkursu stary magazyn soli. Zabytek został doceniony przez jury konkursu, dzięki czemu miasto otrzymało milion złotych na modernizację obiektu. O losie odnowionego zabytku również zdecydują mieszkańcy Nowej Soli.

Zabytkowy magazyn nie podzieli losu zapomnianych zabytków

Dawniej w Nowej Soli przetwarzano sól morską, do czego zresztą nawiązuje sama nazwa miasta. Do obecnych czasów zachowało się niewiele pamiątek po dawnej aktywności, a jedną z nich jest magazyn solny, wybudowany w XVIII wieku. Niestety, zabytek od wielu lat stoi opuszczony, ponieważ brakowało pomysłu i środków na jego ponowne zagospodarowanie.

Obecnie wiadomo już, że dawny magazyn nie podzieli losu wielu innych opuszczonych zabytków w Polsce. Wszystko dzięki Fundacji Most The Most i wygranej w zorganizowanym przez Fundację konkursie. Wygrana była z kolei efektem starań mieszkańców miasta, którym bardzo zależy na tym, by zabytek nie popadł w zapomnienie.

Magazyn w Nowej Soli pokonał aż 29 zabytkowych miejsc w całym województwie lubuskim. Łącznie zgłoszono ponad 300 wniosków!

Milion złotych na nowe życie dla magazynu

Stary magazyn solny miał zostać zrewitalizowany już w 2020 roku i zamieniony na siedzibę muzeum. Niestety, koszty przedsięwzięcia znacznie przekroczyły budżet miasta, dlatego z pomysłu trzeba było zrezygnować. Na szczęście alternatywa pojawiła się niedługo później, a jest nią właśnie wygrana w wojewódzkim konkursie.

Nowa Sól otrzymała milion złotych na to, by tchnąć w magazyn nowe życie. Kwestia tego, czemu odnowiony magazyn będzie służył, wciąż pozostaje otwarta. Mieszkańcy miasta zdecydują o przeznaczeniu obiektu na specjalnie zorganizowanym evencie. Władze miasta poparły ten pomysł, uważając, że w magazynie powinno znaleźć się miejsce użyteczności publicznej. Istnieje prawdopodobieństwo, że będzie to miejsce kultury. Jeśli macie ochotę, również możecie wziąć udział w głosowaniu, do czego mocno zachęcamy!