Szkoły inwestują, by przystosować się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Szkoły inwestują, by przystosować się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Polskie szkoły mają przeważnie wiele lat na karku i prezentują styl starego budownictwa. Tego typu budynki są kompletnie nieprzystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W związku z tym dzieci poruszające się na wózku inwalidzkim nie mają możliwości samodzielnego poruszania się między piętrami, czy korzystania z usług szkolnego pedagoga.

Szkoły w Nowej Soli przyjazne wszystkim dzieciom

Szkoły podstawowe w Nowej Soli to w większości placówki integracyjne. I chociaż każdy stara się, jak może, by faktycznie szkoły trzymały odpowiedni poziom, to przeszkód architektonicznych nie da się obejść. Za wąskie drzwi, brak wind i podjazdów — to tylko przykłady przeszkód, które mogą prowadzić wręcz do wykluczenia społecznego.

Każde dziecko pragnie być samodzielne, a przez nieprzystosowane budownictwo odbiera się tę możliwość dzieciom z niepełnosprawnościami. W ten sposób zmusza się uczniów do bycia zależnymi od innych, a do tego blokuje się dostęp do wielu miejsc, między innymi stołówki, gabinetu pedagoga, czy świetlicy. To ma się wkrótce zmienić.

Dwie podstawówki czekają na wykonawców

Prace budowlane mające na celu przystosowanie placówek do potrzeb wszystkich dzieci zaplanowano na razie w dwóch szkołach podstawowych: SP nr 2 i SP nr 3. Przebudowie ulegną strategiczne miejsca, między innymi wspomniane wcześniej: stołówka, gabinety i świetlica. Oprócz tego sale lekcyjne zostaną uzupełnione o dodatkowy sprzęt i materiały. Mają one korzystnie wpłynąć na poziom nauczania i poczucie komfortu dzieci.

Zaplanowano również budowę specjalnych pomieszczeń sanitarnych, obniżenie włączników światła, by dzieci na wózkach inwalidzkich także mogły z nich swobodnie korzystać. Nowa Sól kilka dni temu oficjalnie ogłosiła przetargi w sprawie modernizacji szkół. Wykonawcy prawdopodobnie również zostaną wkrótce ogłoszeni.

Według wstępnych ustaleń obie inwestycje mają zakończyć się maksymalnie przy końcu sierpnia przyszłego roku. Jak będzie, pokaże czas. Bez wątpienia jest to jednak fantastyczny krok w kierunku lepszych szkół w mieście i w Polsce.