Złodzieje kradną… infrastrukturę drogową!

Złodzieje kradną… infrastrukturę drogową!

Chociaż do zwijania asfaltu nie doszło (jeszcze), to złodzieje z województwa lubuskiego mogą pochwalić się nietypowymi upodobaniami, jeśli chodzi o kradzieże. Złodzieje skupiają się bowiem na elementach infrastruktury drogowej, a głównym celem jak na razie pozostaje trasa S3. Widocznie mają tu blisko! Policja przedstawiła już plan zatrzymania.

Ogrodzenie, poręcze i znaki drogowe interesują złodziei

Od jakiegoś czasu znikają elementy infrastruktury drogowej na trasie S3. Złodziejom zdaje się wszystko odpowiadać. Giną kilometry (!) ogrodzenia na drogach szybkiego ruchu, poręcze zabezpieczające, siatki przeciwśnieżne, oświetlenie, lampy, transformatory i elementy zasilające. Giną nawet znaki drogowe! Krótko mówiąc, złodzieje kradną wszystko, co da się ukraść, jednocześnie pozostając niezauważonym.

Problem polega nie tylko na stratach finansowych, ale przede wszystkim na znacznym pogorszeniu warunków bezpieczeństwa na drodze. Bez specjalnych balustrad nic nie chroni zwierząt przed nagłym wtargnięciem na ulicę. W przypadku dróg szybkiego ruchu może to mieć śmiertelne skutki dla wielu kierowców i pasażerów. Podobnie rzecz ma się ze znakami i oświetleniem. Te rzeczy nie są przecież ozdobami, a istotnymi elementami infrastruktury drogowej.

Specjalne oznakowanie sposobem na kradzieże?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zamierza zostawić tematu kradzieży. W tym celu wprowadzono specjalne oznakowania elementów infrastruktury drogowej. Wszystkich, które mogą wydać się złodziejom interesujące. Do tej pory oznakowano już 20 tysięcy elementów. Specjalne oznakowanie ma ułatwić wykrycie złodziei już po dokonaniu kradzieży, a także zniechęcić ich do szykowania kolejnych akcji.

Istotna jest oczywiście także praca policji. Liczba funkcjonariuszy jest jednak ograniczona, dlatego trwają apele do kierowców, by zgłaszali wszelkie podejrzane zachowania na drodze. Współpraca między uczestnikami ruchu drogowego a policją może okazać się najskuteczniejszym sposobem na walkę z przestępcami. A wszystko po to, by na trasie było bezpieczniej.

Może Cię zainteresować: https://chojniceinfo.pl/bezpieczenstwo-na-chojnickich-drogach/.