Czy da się jeść tanio i zdrowo?

Czy da się jeść tanio i zdrowo?

Wzrastające ceny żywności niepokoją Polaków. W połączeniu z wysokimi ratami kredytów i rachunkami wysokie ceny żywności mogą wymusić na niektórych najgorszy rodzaj oszczędzania — na jedzeniu. Okazuje się jednak, że przy odrobinie wysiłku istotnie można zaoszczędzić pieniądze, bez obniżania jakości spożywanych posiłków.

Precz z gotowymi daniami

Gotowe posiłki i wysoce przetworzona żywność to jedzenie oszczędzające czas, ale niestety nie zdrowie i pieniądze. Podejrzane składy, brak wartości odżywczych i wysoka kaloryczność — to wszystko sprawia, że przybieramy na wadze, a głód towarzyszy nam niezwykle często. Jeśli więc chcesz czuć się lepiej i przy okazji mieć trochę więcej funduszy w portfelu, przygotuj się na przeproszenie własnej kuchni. To wcale nie oznacza, że będziesz spędzać tam mnóstwo czasu, z pewnością jednak średnio od 20 do 60 minut dziennie.

Im częściej będziesz gotować, tym rozsądniejsze będziesz robić zakupy. Dlaczego? To bardzo proste. Zaczniesz kupować więcej kasz, makaronów, warzyw i przypraw, a mniej produktów gotowych. Eksperci zalecają kupowanie przypraw w dużych opakowaniach, robienie przetworów, zamrażanie nadwyżek żywności i korzystanie z produktów sezonowych, gdyż są one tańsze.

Korzystaj z internetu

Osoby, które nie lubią gotować i nie mają kulinarnej wyobraźni, mogą polegać na niesamowitych blogach prowadzonych przez kulinarnych zapaleńców. W sieci jest mnóstwo przepisów na tanie, szybkie i smaczne obiady. Nie potrzebujesz umiejętności, by je przygotować. Ktoś inny zadbał o wymierzenie proporcji wszystkich składników!

Gotowanie zrównoważonych posiłków zmniejszy apetyt na słodycze. Dzięki temu wkrótce zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy wydawanych dotychczas na niezdrowe przekąski. W kupowaniu rozsądnych rzeczy pomaga również sporządzanie list zakupowych i planowanie posiłków na cały tydzień. Możesz to robić nawet podczas oglądania ulubionego serialu. Czas na to znajdzie się zawsze, wystarczy tylko chcieć i dać sobie szansę na błędy na drodze do perfekcji. Zdrowe, zbilansowane posiłki zlikwidują uczucie wilczego głodu, pozwolą Ci zachować wspaniałą sylwetkę i cieszy się dobrym samopoczuciem.