Akcja skłaniająca do refleksji: wandale w Nowej Soli

Akcja skłaniająca do refleksji: wandale w Nowej Soli

Działalność wandali to smutna rzeczywistość, z którą muszą zmagać się miasta w całej Polsce. Niestety, wszystkie sposoby walki z osobami niszczącymi mienie publiczne zdają się nie przynosić efektu. W związku z tym Nowa Sól sięgnęła po dosadniejsze środki przekazu. W mieście zorganizowano swego rodzaju happening, który ma zwrócić uwagę mieszkańców na fakt, jak dużo pieniędzy rocznie miasto wydaje na niwelowanie skutków wandalizmu.

100 tys. zł wyrzucone w błoto

Mieszkańcy Nowej Soli od kilku dni mogą podziwiać sporych rozmiarów metki przypięte do takich elementów jak lampy uliczne, kosze na śmieci, czy pergole. Wbrew pozorom nie chodzi o to, by podać do wiadomości publicznej cenę wystroju przestrzeni publicznej. Chodzi natomiast o wskazanie ceny za naprawę zniszczeń dokładnie tych przedmiotów, które na co dzień mijamy bez poświęcania im uwagi. Miasto wydaje rocznie aż 100 tys. zł na naprawę lamp, koszy na śmieci, kwietnych rabat i wielu innych rzeczy. A przecież są to przedmioty, które nie psują się same z siebie. Miasto chce uświadomić mieszkańcom, że właśnie tyle pieniędzy z naszych podatków ląduje w błocie tylko dlatego, że ktoś nie potrafi się zachować.

Wszyscy musimy zwrócić uwagę na problem

Władze Nowej Soli zaznaczają, że wydatek 100 tys. zł za naprawę zniszczeń byłby znacznie większy, gdyby nie starania osób zaangażowanych w samodzielną naprawę zniszczeń. Miasto posiada odpowiednie zaplecze techniczne, z którego regularnie korzysta, a mimo to koszty napraw są tak duże. To pokazuje skalę zniszczeń.

Czy happening skłoni wandali do przemyśleń? Pewnie nie, ale zadziała na świadomość innych mieszkańców miasta. Bo równie ważna jest reakcja i zgłaszanie aktów wandalizmu, by organy ścigania miały możliwość dotarcia do sprawców zniszczeń. Takie osoby same powinny płacić za demolowanie miasta. Co ciekawe, 10 lat temu zorganizowano w Nowej Soli podobną akcję i przyniosła ona efekty.

Przeczytaj również: https://eandrychow.pl/2022/02/fotopulapka-pomaga-w-walce-z-wandalizmem-smieciowym/.