Taryfa g12 – czym jest i na czym polega?

Taryfa g12 – czym jest i na czym polega?

Energia elektryczna jest jednym z większych wydatków, z jakim boryka się każde gospodarstwo domowe. Szczególnie teraz, gdy w domach coraz więcej jest elektrycznych urządzeń, a ceny prądu szybują w górę, szukamy rozwiązań, by choć trochę obniżyć miesięczne koszty. Rozwiązaniem może okazać się taryfa G12. Na czym polega i czy rzeczywiście się opłaca? Jakie zalety daje korzystanie w tej taryfy?

Czym jest taryfa G12?

Taryfa G12 jest obecnie jedną z bardziej popularnych taryf wybieranych przez klientów indywidualnych energii elektrycznej. Mówiąc najprościej, G12 to plan cenowy zwany także taryfą zmienną, polegającą na wydzieleniu dwóch stref zróżnicowanych pod kątem stawek za energię elektryczną. Litera G w skrócie oznacza przeznaczenie taryfy, a więc gospodarstwa domowe i klientów indywidualnych. Cyfra 1 oznacza grupę, do której zakwalifikowany został odbiorca ze względy na maksymalną dostarczaną moc. W przypadku taryfy G13 moc nie przekracza 40kW. Cyfra 2 natomiast jest oznaczeniem ilości stref czasowych, w których dokonywane jest rozliczenie. Warto wiedzieć, że dodatkową możliwością jest wybór taryfy G12w. Zapewnia ona niższą cenę za energię elektryczną w weekendy, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Taryfa G12 dla oszczędności energii elektrycznej

Taryfa G12 jest przeznaczona przede wszystkim dla klientów indywidualnych i gospodarstw domowych.Dzięki korzystaniu z tej taryfy prądu możliwe są spore oszczędności, które w skali roku mogą wynieść nawet kilkaset złotych. G12 jest najbardziej korzystne dla osób, które korzystają z energii elektrycznej w stałych, sztywnych godzinach. Biorąc pod uwagę danego sprzedawcę energii elektrycznej, godziny niższych cen prądu są zależne od jego indywidualnej taryfy, a także od regionu. Każdy sprzedawca energii ustala swoje własne godziny. Niższe ceny prądu obowiązują w strefie nocnej, a wyższe w strefie dziennej.

Taryfa G12 – zużycie prądu pod kontrolą

Zużycie energii elektrycznej w przypadku gospodarstw domowych jest tym wyższe im więcej pracuje w nich urządzeń typu lodówka, pralka czy zmywarka. Strefy czasowe pozwalają na obniżenie rachunków i o wiele tańszy prąd w ciągu doby, co przekłada się na większe oszczędności w skali miesiąca, a później w skali roku. Warto wiedzieć, że deklaracja korzystania z taryfy G12 lub G12w nie jest ostateczna, bo decyzja może zostać zmieniona właściwie w każdej chwili. Wystarczy jedynie skontaktować się ze sprzedawcą prądu i wypełnić stosowny wniosek. Jeden raz w ciągu roku taka zmiana jest bezpłatna.