Straż pożarna z Nowej Soli gotowa na powodzie

Straż pożarna z Nowej Soli gotowa na powodzie

Nowa Sól przygotowuje się do rzeczywistości zmian klimatycznych i inwestuje w sprzęt do walki ze skutkami powodzi. Nowosolska straż pożarna otrzymała właśnie nowoczesne motopompy, armatury pożarnicze i prądownice wodno-pianowe. Sprzęt warty 50 tys. zł udało się zakupić dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nowoczesne pompy o lepszej wydajności

Użytkowane dotychczas motopompy są już wysłużone i nieco przestarzałe. Dzięki inwestycji wspartej przez WFOŚiGW nowosolska straż pożarna zyska nowoczesne pompy o lepszej wydajności. Nowy sprzęt będzie nie tylko wygodniejszy w użyciu i prostszy w obsłudze, ale pozwoli również na efektywniejsze działanie i większą mobilność. Dzięki temu strażacy w razie powodzi będą działać szybciej i z lepszym efektem. Mieszkańcy Nowej Soli mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ lokalne jednostki strażackie są doskonale wyposażone.

Eksperci klimatyczni nie pozostawiają złudzeń

Powodzie są znane Polakom jako rzadkie, ale tragiczne w skutkach zjawiska. Z największą powodzią w Polsce mieliśmy do czynienia w 1997 roku. Tragedie, jakie towarzyszyły tej dramatycznej w skutkach powodzi, są wspominane do dziś. Tymczasem eksperci klimatyczni nie pozwalają nam czuć się bezpiecznie. Zmiany klimatyczne postępują, czego efektem będą rzadsze, ale intensywniejsze opady deszczu. W praktyce może wyglądać to tak, że po wielu tygodniach suszy otrzymamy nie zbawienny deszcz, a prawdziwą ulewę, której skutkiem będą właśnie powodzie. Chcąc nie chcąc, musimy być przygotowani na to, co niesie ze sobą globalne ocieplenie. Zmian nie da się już cofnąć.

O powodzi z 1997 roku pisaliśmy tutaj: https://nowa24.pl/2022/07/27/mieszkancy-nowej-soli-wspominaja-powodz-z-1997-roku/.