Czy oddawanie książek na makulaturę jest w porządku?

Czy oddawanie książek na makulaturę jest w porządku?

Książki wyrzucone na śmietnik łamią serce, jednak nie wszystkie wydane pozycje książkowe są dla czytelników wartościowe przez wieki. Jednym z rozwiązań lepszych od wyrzucania jest oddanie niechcianych książek do recyklingu.

Książki jako makulatura

Oddanie książek na makulaturę pozwala na ich recykling i przekształcenie w nowy papier. To korzystne dla środowiska, gdyż przyczynia się do ograniczenia wycinki drzew i oszczędności energii potrzebnej do produkcji papieru. Tymczasem jeśli wyrzucimy książki na śmietnik, zmniejszamy ich szansę na ponowne przetworzenie. Zbędne publikacje warto oddawać bezpośrednio do punktów selektywnej zbiórki odpadów.

Przed oddaniem książek na makulaturę można zastanowić się, czy ktoś inny mógłby z nich skorzystać. Warto spróbować przekazać je do biblioteki, charytatywnych sklepów z używanymi książkami lub organizacji, które przyjmują donacje książek. Dzięki temu inni będą mogli cieszyć się lekturą i książki zyskają nowe życie. Recykling powinien być rozwiązaniem dla publikacji, które raczej nie znajdą czytelników, nie mają wartości sentymentalnej lub historycznej.