Prognoza pogody: Gorąca niedziela i ostrzeżenia przed upałami w niektórych regionach

Prognoza pogody: Gorąca niedziela i ostrzeżenia przed upałami w niektórych regionach

Niedziela przyniesie w większości regionów kraju piękną, słoneczną pogodę z bardzo ciepłymi temperaturami. Przed intensywnymi upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał pierwszostopniowe ostrzeżenie dla kilku województw. W regionie Lubuskiego temperatura może w niedzielę osiągnąć 33 stopnie Celsiusza, natomiast w poniedziałek prognozowane są burze.

Michał Walczak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB informował PAP, że Polska nadal pozostanie pod wpływem wyżu atmosferycznego z obszaru Skandynawii, który zapewnia naszej krainie piękną i słoneczną pogodę. Z kierunku zachodniego napływać będą masy bardzo ciepłego powietrza.

Kamil Walczak z IMGW-PIB opisuje, że „Niedziela na większości terenów kraju obfitować będzie w słońce, bezchmurne niebo lub minimalne zachmurzenie. Tylko na północnym wschodzie spodziewany jest chwilowy wzrost zachmurzenia do dużego i tam możliwe są słabe, przelotne opady deszczu. Najwyższa temperatura wyniesie od 24 stopni na północnym wschodzie do 33 stopni na krańcach zachodnich. Przy morzu będzie nieco chłodniej – od 20 do 23 stopni. Poza terenami nadmorskimi, wiatr będzie słaby i zmienny”.

Noc z niedzieli na poniedziałek nadal będzie pogodna i sucha. Jedynie o poranku na zachodzie kraju prognozowany jest wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Minimalna temperatura spadnie do 8-9 stopni na północnym wschodzie i osiągnie 18 na zachodzie kraju. Wiatr utrzyma się słaby, z kierunku wschodniego i północno-wschodniego.

Eksperci zalecają, by podczas upałów ograniczyć ekspozycję na bezpośrednie słońce, nie opuszczać domu bez konieczności, unikać wysiłku fizycznego oraz picia alkoholu, który intensyfikuje odwodnienie organizmu. Wskazane jest również noszenie nakrycia głowy.