Ekologiczna podróż do pracy? Ułatwione korzystanie z roweru
Rowerzyści korzystający z kolei mogą liczyć na bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę, przeznaczoną właśnie dla nich. Aktualnie, przystanki i stacje kolejowe w całym kraju oferują ponad 12,5 tysiąca stojaków rowerowych. Te specjalne „parkingi” dla jednośladów, znajdujące się przy ponad 2300 przystankach i stacjach, co roku zyskują na liczbie. Głównym celem tego rozwiązania jest zapewnienie jak najwygodniejszych warunków podróży dla osób korzystających zarówno z roweru, jak i pociągu – dwóch ekologicznych środków transportu.
Instalacja stojaków rowerowych przy dworcach, przystankach i stacjach kolejowych to sposób na promowanie zdrowego i ekologicznego stylu życia, ale także na ułatwienie dostępu do pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planuje w 2024 roku zamontować dodatkowo ponad 700 nowych stojaków. W roku poprzednim, liczba tych urządzeń wzrosła o ponad 700 sztuk na prawie 190 różnych stacjach i przystankach.
Obecnie, na terenie Polski, na ponad 2300 przystankach i stacjach kolejowych, zainstalowano łącznie ponad 12,5 tysiąca stojaków rowerowych. Znajdują się one jak najbliżej peronów, w miejscach dobrze oświetlonych. Dzięki temu pasażerowie podróżujący na rowerach mają ułatwiony dostęp do pociągów, natomiast ich jednoślady są lepiej chronione. Finansowanie montażu tych konstrukcji pochodzi zarówno z budżetu państwa, jak i z projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
W roku 2023 najwięcej nowych stojaków rowerowych zamontowano w województwie podkarpackim – dokładnie około 200 sztuk na 42 stacjach i przystankach. W Kolbuszowej oraz Ropczycach przybyło po 20 nowych stojaków, w Żarnowie, Mielcu i Medyce – po 5 sztuk, zaś w Sanoku i Komańczy – po 6. W Rzeszowie natomiast stanęło aż 35 nowych stojaków. Tak więc, w województwie podkarpackim rowerzyści mają do dyspozycji więcej niż 730 stojaków na ponad 140 stacjach i przystankach.