Wielki powrót historycznych odmian drzew owocowych do lubuskich lasów
Nadleśnictwo w Lubuskiem podjęło decyzję o reintrodukcji drzew owocowych, takich jak reneta ananasowa, gwiazdkowa i szampańska, na terenie powiatu nowosolskiego. Mirosława Antecka, rzeczniczka leśniczych z Nowej Soli, zapowiedziała wprowadzenie ponad stu kolejnych odmian tych drzew owocowych jesienią tego roku.
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Nadleśnictwo Nowa Sól, powrót starych odmian drzew owocowych do lasu jest integralną częścią programu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, który rozpoczął swoją działalność ubiegłego roku. Program ten ma zasięg obejmujący wszystkie nadleśnictwa w regionie.
Już w ubiegłym roku na terenie powiatu nowosolskiego zasadzono pierwsze sto sztuk historycznych drzew owocowych, które były uprawiane na Ziemi Lubuskiej w przeszłości. Mirosława Antecka poinformowała „Gazetę Lubuską”, że planowane jest wprowadzenie ponad stu kolejnych odmian tych drzew jesienią tego roku.
Projekt reintrodukcji starych odmian drzew będzie kontynuowany cyklicznie aż do końca 2030 roku. Antecka poinformowała, że obecnie wykorzystywane są drzewka wyprodukowane przez prywatną szkółkę, ale w nadchodzących latach leśnictwo ma zamiar korzystać z własnej produkcji materiału sadzeniowego. Wszystkie historyczne odmiany zostały już zaszczepione i są obecnie hodowane w leśnej szkółce w Przyborowie.
Wśród odmian, które mają powrócić do lubuskich lasów, znajdują się m.in. antonówka zwykła, reneta ananasowa, reneta gwiazdkowa, szampańska, bergamotka złocista, śliwa biała, brzoskwiniowa, lubaszka, wiśnia gubeńska czy lotka trzebnicka.