Poszkodowani niepełnosprawni mogą liczyć na pomoc

Poszkodowani niepełnosprawni mogą liczyć na pomoc
Female caregiver and senior patient in a wheelchair looking at camera outside

Nowa Sól zadba o potrzeby niepełnosprawnych poszkodowanych w wyniku żywiołów lub innych sytuacji nieprzewidzianych i kryzysowych. Na pomoc mogą liczyć osoby, które ucierpiały na przykład w wyniku pożaru lub choroby.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rusza z pomocą

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wystartował z akcją pomocy niepełnosprawnym. Program ma pomóc samorządom zając się poszkodowanymi niepełnosprawnymi zamieszkującymi tereny danych powiatów i gmin.

Chodzi głównie o pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku katastrof naturalnych lub nieprzewidzianych chorób. Fundusze mają zapewnić dodatkowe pieniądze, które wesprą tych najbardziej potrzebujących. Środki mogą zostać wykorzystane na pomoc psychologiczną, transport, organizacje życia codziennego w tym i dostarczanie żywności i leków, opiekę nad niepełnosprawnym, zakup środków ochronnych, zakup sprzętów potrzebnych do lepszego funkcjonowania lub zapewnianie czynności aktywizujących.

Sytuacja niepełnosprawnych w Polsce

Niepełnosprawni w Polsce są grupą w stopniu znacznym narażoną na wykluczenie społeczne. Co roku wprowadza się programy, które mają aktywizować tę grupę. Chodzi przede wszystkim o wsparcie rozwoju zawodowego i tworzenie miejsc pracy dostosowanych do specyficznych potrzeb osób z dysfunkcjami. Nie brakuje też pieniędzy na różnego rodzaju aktywności, w których mogą brać udział osoby niepełnosprawne. Programy obejmują wydarzenia kulturalne, konferencje oraz wydarzenia sportowe.

Coraz częściej mówi się o trudnej sytuacji takich osób i widać coraz większą wolę naprawy tej sytuacji. Społeczeństwo jest coraz mniej uprzedzone i pozwala na integracje niepełnosprawnych. Bardziej przyjazne stają się tez miasta, w których buduje się stosowną architekturę i udogodnienia.

Na ten moment nie jest jeszcze różowo i idealnie, ale widać postęp, który poczyniła Polska w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Nie można zapominać, że nadal występuje sporo problemów wśród niepełnosprawnych, których nie można bagatelizować.

Dodaj komentarz