Święto Wojska Polskiego w Nowej Soli

15 lipca jest potrójnym świętem w całej Polsce. W tym dniu uroczyście czcimy Wojsko Polskie, Rocznice Bitwy Warszawskiej oraz świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. W Nowej Soli co roku z tej okazji odbywają się uroczystości.

Defilada ułanów w Nowej Soli

Jak co roku ulicami Nowej Soli przeszli ułani z Lubuskiego Oddziału Kawalerii w Barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. W pochodzie wzięli też udział inni jeźdźcy z pobliskich miejscowości. Impreza odbywa się co roku, aby upamiętnić Święto Wojska Polskiego oraz rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Mieszkańcy na pochód reagują bardzo żywiołowo i nadzwyczaj pozytywnie. Na wydarzenie przychodzą całymi rodzinami, robią zdjęcia i widać, że bawią się bardzo dobrze. Po uroczystym przemarszu pamięć minionych wydarzeń wspomina się na pikniku nad Odrą. Defilada wyruszyła z międzyrzecza, aby całość zakończyć właśnie na pikniku.

W czasie wesołego biesiadowania były pokazy jeździeckie oraz śpiewano pieśni patriotyczne. Nie zabrakło typowo żołnierskiego jadła w postaci grochówki z chlebem.

Dla chcących upamiętnić Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny odbywa się Msza odpustowa w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Połączona jest ona z procesją i wspólną modlitwą. Wszystko odbywa się przed defiladą, a więc można wziąć udział we wszystkich wydarzeniach.

Mieszkańcy korzystają z tej okazji. W tym roku pomimo trudnej sytuacji w kraju i na świecie nie było inaczej. Mieszkańcy pojawili się tłumnie na Mszy, a także defiladzie. Z entuzjazmem witano wojaków.

Wielu mieszkańców uhonorowało również pamięć żołnierzy udziałem w biegu Tropem Wilczym. To była już dziewiąta jego edycja i nie zapowiada się, żeby miała być ostatnią.

Podobne uroczystości odbywały się w całym kraju, jednak nowosolanie zgodnie przyznają, że w ich mieście atmosfera jest wyjątkowa. Niektórzy wręcz nie mogą doczekać się wydarzenia i w ciągu roku wielokrotnie oglądają zdjęcia z poprzednich edycji. To wielka atrakcja szczególnie dla młodzieży.

Dodaj komentarz