Awantura w Nowej Soli. Poszło o zbiórkę dla uchodźców

Awantura w Nowej Soli. Poszło o zbiórkę dla uchodźców

Zdecydowana większość Polaków niesie niezwykłą pomoc uchodźcom z Ukrainy. Ludzie dzielą się, czym mogą, by choć trochę ułatwić Ukraińcom ten trudny czas. I o ile sami uchodźcy są bardzo wdzięczni i ani myślą kogokolwiek krytykować, o tyle w Nowej Soli wójt gminy pokłóciła się z darczyńcami. Wójt skrytykowała zryw społeczny mieszkańców, uważając, że ludzie przynieśli do świetlicy niepotrzebne nikomu rzeczy.

Świetlica w gminie zawalona rzeczami

Kiedy zebrały się pierwsze grupy ludzi chcących pomóc Ukrainie, reszta mieszkańców gminy natychmiast przyłączyła się do zbiórek. W efekcie lokalna świetlica do 1 w nocy przyjmowała ludzi z darami. Kiedy zbiórkę zakończono, wolontariusze poszli do domów spać, gdyż nie mieli już siły na sortowanie rzeczy.

Świetlicę zawaloną rzeczami ujrzała wójt gminy, Izabela Bojko. Wydała rozporządzenie uprzątnięcia świetlicy i w miejsce dokonanej już zbiórki ogłosiła nową, z wypisaną listą potrzebnych rzeczy.

Wójt gminy Nowa Sól uważa, że ludzie oddali nikomu niepotrzebne rzeczy. Wymienia stare ubrania i brudne zabawki. I może mieć w tym trochę racji, ponieważ zdarzają się osoby, które oddają rzeczy w nieprzemyślany sposób. Jednak zdecydowana większość oddała ładne i potrzebne przedmioty, na co zwracają uwagę wolontariusze, którzy na drugi dzień zajęli się sortowaniem darów.

Część rzeczy dotarła już do potrzebujących

Wolontariusze uczestniczący w akcji zaznaczają, że uchodźcy przybywają do Polski bez żadnych ubrań, bo jak można umieścić wszystkie rzeczy, które chciałoby się ocalić w jednym plecaku? Stąd przybywający do nas Ukraińcy nie gardzą absolutnie niczym. Z kolei wolontariusze poprzez wcześniejsze sortowanie darów, dbają o to, by uchodźcy otrzymywali przedmioty w bardzo dobrym stanie.

Wolontariusze nie chcieli się kłócić z panią wójt, gdyż nie to jest teraz najważniejsze. Znaleziono inny magazyn na zebrane już rzeczy. Mimo drobnych spięć pomoc nie ustaje. Chętne osoby wciąż mogą wesprzeć Ukrainę, kupując odpowiednie produkty, między innymi długoterminową żywność, artykuły medyczne, koce, baterie i latarki.

Jeden komentarz o “Awantura w Nowej Soli. Poszło o zbiórkę dla uchodźców

Dodaj komentarz