Co warto zobaczyć w Nowej Soli? Część I

Co warto zobaczyć w Nowej Soli? Część I
Nowa Sól to stosunkowo mała miejscowość jednak są w niej budynki, które zdecydowanie zasługują na uwagę. Zapraszamy na pierwszą część cyklu, która przeprowadzi Was przez najlepsze atrakcje, które warto odwiedzić w tym pięknym mieście.
 

Magazyny solne

 
Magazyny solne to budynki, które są świadectwem dumnej historii miasta i jego przeszłości. Najstarszy magazyn w mieście pochodzi z XVII wieku i jest wpisany na listę zabytków. Można go zobaczyć przy placu Solnym. Drugi w kolejności jest magazyn przy ulicy Wróblewskiego, gdzie zachowały się trzy budynki. Początkowo odgrywał on rolę magazynu soli, a następnie przechowywano w nim zboże. Związany z produkcją soli jest też dawny młyn wodny, który po zakończeniu swoich docelowych obowiązków służył do przechowywania soli.
 
W późniejszych okresach magazyny służyły do przechowywania różnego rodzaju dóbr. Przejmowało lub wynajmowało je wielu przedsiębiorców, którzy zajmowali się handlem rozmaitymi dobrami. Budynki służyły więc tej działalności, jaką parał się aktualny ich użytkownik.
 

Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Odra” w Nowej Soli

 
Fabryka Nici Odra nie jest co prawda bardzo starym budynkiem (a raczej pozostałością po budynkach), ale odegrała zdecydowanie ważną rolę w historii miasta. Był to zakład, który dawał większości miejscowej ludności pracę jeszcze w latach 90.. Powstał w XVI wieku, a już kilka lat później wykupił a Johann Dawid Gruschwitz. Z tą rodziną związane są dalsze losy fabryki. Po ojcu przejął ją syn i znacznie rozbudował. Jej losy zmieniły się po II Wojnie Światowej. Została wtedy przekształcona w Państwowy Zakład Przemysłu Lniarskiego Nr 4 „Odra. Kolejną zmianę fabryka przeszła w 1973, kiedy przemianowano ja na Nowosolską Fabrykę Nici „Odra”. Interes zamknął się w latach 90..
Nie jest to jednak koniec tradycji wyrobu nici w mieście. Dzisiaj na terenie działa firma „Odra-Zbyt”, która stara się kultywować stare tradycje. W fabryce produkuje się włókna techniczne oraz nici używane w przemyśle obuwniczym.

Dodaj komentarz